19-lecie instytucji kultury Pałac Lubostroń
Postanowiliśmy złamać stereotypy - powiedział Andrzej Budziak, dyrektor kompleksu (od 2000 roku - przyp. red.) - Mogliśmy świętować na przykład 18 rocznicę istnienia tej instytucji kultury i potraktować to jako jej "dojrzałość ". My złamaliśmy tą zasadę organizując jej 19-lecie - dodał.
Podczas jubileuszowego spotkania melomani wysłuchali koncertu fortepianowego Wiesławy Ronowskiej.
Artystka związana jest z bydgoską Akademią Muzyczną, gdzie prowadzi klasę fortepianu. Uzyskiwała kolejno wszystkie stopnie naukowe i od 1998 roku posiada tytuł naukowy profesora sztuk muzycznych. Od 2005 roku pracuje na najwyższym stanowisku profesora zwyczajnego. Usłyszeliśmy m.in. kompozycje Jana Sebastiana Bacha i Fryderyka Chopina.
Inną atrakcją wieczoru była prezentacja obrazu Christiana Bernharda Rode pt. "Fryderyk II Wielki podpisujący plan Kanału Bydgoskiego "z 1796 r.
Obraz znajduje się w zbiorach Muzeum Okręgowego im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy. Do Lubostronia został wypożyczony. Wraz ze znajdującym się w pałacu alabastrowym popiersiem Marianny Skórzewskiej, był on prezentowany w ubiegłym roku podczas II Wielkiego Friederisika w Poczdamie.
Po koncercie w pałacowych piwnicach otwarto galerię herbów szlachty polskiej.
Jak zapewnia dyrektor kompleksu, impreza z okazji 19-lecia istnienia instytucji kultury jaką jest Pałac Lubostroń, nie oznacza, że ominie nas przyszłoroczna z okazji 20-lecia.
Na zakończenie wspólnego spotkania goście wypili lampkę szampana lub wina i skosztowali przygotowanego specjalnie na tę okazję, tortu.
Czytaj e-wydanie »