- Jeśli znajdziecie w waszych domowych archiwach coś ciekawego - fotografie, rodzinne dokumenty, akty nadania ziemi, świadectwa rzemieślnicze, ulotki, plakaty, medale i wszelkie inne artefakty pochodzące z pierwszych lat po odzyskaniu niepodległości w 1918 roku - dzwońcie, piszcie maile, a my przyjedziemy, sfotografujemy i opiszemy wasze skarby. Nic nie zabieramy, robimy tylko kopie, z których powstanie duża wystawa fotograficzna i okolicznościowe wydawnictwo - zachęcał ponad rok temu Maciej Maciejewski, dyrektor RDK.
W Radziejowskim Domu Kultury otwarta została wystawa "Moja rodzina u zarania niepodległej Rzeczypospolitej"
W listopadzie ubiegłego roku zabrano plon tego apelu - otwarto wystawę "Moja rodzina u zarania niepodległej Rzeczypospolitej". Dziś trafia do naszych rąk pięknie wydany album zawierający zdjęcia tego, co odnaleźli w rodzinnych archiwach i przekazali do publikacji mieszkańcy Radziejowa i okolic.
- Pomysł na akcję "Moja rodzina u zarania Niepodległej Rzeczypospolite" narodził się pewnego zimowego wieczoru, gdy rzuciłem okiem na wiszące z ścianie rodzinne zdjęcia - wspomina Maciej Maciejewski. - Wtedy zaświtał mi pomysł wystawy złożonej z fotografii starych rodzinnych pamiątek.
Jednak pamiątek z przełomu wieków XIX i XX było niewiele. Za to te, które ocalały okazały się prawdziwymi rarytasami. Są wśród nich zdjęcia Sabiny Skubik i jej rodziny, prababci autora albumu, fotografia książeczki do nabożeństwa z 1908 r., czy świadectwo szkolne z 1914 r.
Zbiory z rodzinnego archiwum udostępnili też Wawrzyniec Wardęcki z Kaczewa, Mieczysław Wolański z Radziejowa, Urszula Saganowska z Rybnika, Urszula Szelęgowska z Czarnocic, Ewa Paszyn z Osięczin, Leszek Kalicki z Radziejowa, Jarosław Pawlak z Osięcin, Barbara Skroś z Osięcin, Małgorzata Mroczkowska z Radziejowa.
Akcja "Moja rodzina u zarania Niepodległej Rzeczypospolitej" okazała się sukcesem. Dlatego organizatorzy zapowiadają kolejną Ogłaszają zbiórkę materiałów do wystawy dotyczącej udziału mieszkańców Kujaw w wojnie bolszewickiej 1920 i działaniach zbrojnych na wschodzie do 1922 roku.
Flash Info odcinek 4 - najważniejsze informacje z Kujaw i Pomorza.