Kiedy przed 4 laty bydgoski neurochirurg, dr Adam Zaborowski przyjął ofertę pracy w Grudziądzu, zadanie stworzenia oddziału wydawało się karkołomne. Dziś wiadomo, że warto było podjąć ten trud. Kilkudziesięciu pacjentom uratowano tu życie, a co najmniej kilkuset odzyskało - głównie dzięki operacjom dysków - sprawność. Tylko w br. wykonano na neurochirurgii 505 operacji, w tym skomplikowane usunięcia guzów mózgowia (mózgu i móżdżku). Natychmiastowe operacje okazały się zbawienne dla ciężko poszkodowanych w wypadkach, zwłaszcza z urazami głowy.
Grudziądzki oddział...
Grudziądzki oddział...
stworzony i prowadzony przez dra Zaborowskiego, zajął w tegorocznym rankingu dziennika "Rzeczpospolita" 1 miejsce wśród oddziałów neurochirurgii województwa kujawsko-pomorskiego.
Wysokie wymagania
Dyrektor Szpitala Miejskiego im. W. Biegańskiego Piotr Jaskulski:_ - Ten oddział to specyficzne zabiegi operacyjne, a zatem wysokie wymagania pod względem instrumentarium i aparatury medycznej. Niezbędny sprzęt szpital posiadał: tomograf komputerowy, laser, nowoczesny blok operacyjny i Oddział Intensywnej Opieki Medycznej. Zwiększyliśmy dostępność do bloku operacyjnego, który neurochirurgia z powodzeniem dzieli z ortopedią i chirurgią dziecięcą. Konieczne jest tylko zainstalowanie w nowym szpitalu tomografu komputerowego, bowiem neurochirurgia stale, ściśle współpracuje z radiologią. Na razie pacjenci dowożeni są na badania tomograficzne do starego szpitala.
**_Coraz lepsi
Oprócz ordynatora - dra nauk medycznych, neurochirurga z II stopniem specjalizacji A. Zaborowskiego, na oddziale pracują lekarze: Jarosław Wrzyszcz (w trakcie specjalizacji II stopnia) i Krzysztof Marciniak** (chirurg z I stopniem, w trakcie specjalizacji II stopnia z neurochirurgii). Na 13 pielęgniarek tego oddziału, 5 studiuje w Bydgoszczy ratownictwo i pielęgniarstwo. Co miesiąc odbywają się oddziałowe szkolenia.
W Grudziądzu działa też poradnia neurochirurgiczna, w której rocznie udziela się około 2 500 porad.
