Tutaj łączą się dobra zabawa, nauka i kultura. Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy w Toruniu otwiera dziś swoje podwoje dla gości. W każdym wieku!
Kto zajrzy do CNMW, dowie się, ile wynosi temperatura na powierzchni Jowisza, usłyszy oryginalne nagranie ze statku Discovery STS-26, zobaczy świat oczyma żaby i konia, stworzy trójwymiarowy obraz i sprawdzi, czy człowiek może być baterią.
- Wydaje mi się, że największą popularnością będzie cieszyło się tzw. koło chomika - pokazuje Karolina Stusińska z CNMW. - Ma ponad dwa metry, każdy chętny może więc do niego wejść i sprawdzić, jak siła mięśni przechodzi na siłę elektryczną. Wskaźnik pokazuje - im szybciej biegniemy, tym więcej prądu wytwarzamy. Zdradzę, że wszyscy próbowaliśmy, świetna zabawa.
Młyn Wiedzy mieści się w starym parowym młynie Leopolda Richtera pochodzącym z lat 80. XIX wieku.
Dzisiaj sercem młynu jest najdłuższe w Polsce, stale działające, wahadło Foucaulta. To 35-kilogramowa chromowana kula z piaskiem, zawieszona na 33-metrowej linie, która biegnie przez osiem kondygnacji. Imponujące wahadło pozwala zaobserwować zjawisko obrotu Ziemi wokół własnej osi.
Zobacz:
Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy miesiąc przed otwarciem [zdjęcia]- Kiedyś to miejsce było szare, ponure. Obiekt chylił się ku upadkowi - podkreśla Michał Zaleski, prezydent Torunia. - Teraz jest przestronnie, nowocześnie. Młyn wiedzy to miejsce, w którym można samemu poeksperymentować. Jest okazja pokazać, że Toruń to miasto światłych ludzi, myślących nowocześnie i szukających nowych rozwiązań. Te wystawy są bardzo wciągające.
- Odbieramy całą masę maili i telefonów z pytaniami, więc sądzę, że frekwencja będzie duża - mówi Monika Wiśniewska, dyrektor CNMW. I zapewnia: - Jesteśmy na nią przygotowani.
Najmłodszym gościom przypadnie do gustu wystawa, która składa się z modelu koryta rzeki. Nie brakuje tu ani tamy, ani oczyszczalni ścieków i fontanny.
Do poniedziałku przy ekspozycji "Rzeka" spotkasz wolontariuszy Polskiej Akcji Humanitarnej, którzy opowiedzą o dostępie do wody na świecie.
Wystawy w Młynie Wiedzy będą się zmieniały, ale nigdy nie zabraknie, wzbogaconej o elementy multimedialne, ekspozycji "O obrotach". Nawiązuje ona do dzieła Mikołaja Kopernika i wizytówki centrum, wahadła Foucaulta.