Ceny tuczników w Kujawsko-Pomorskiem - lipiec 2021
W pierwszych dniach lipca 2021 roku Kujawsko-Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego odnotował w zakładach w regionie następujące ceny skupu świń:
- tuczniki kl. 1: 4,40 (np. zakłady z powiatu aleksandrowskiego i grudziądzkiego) - 5,10 zł/kg (w powiecie lipnowskim)
- tuczniki kl. 2: 4,00 (w powiecie mogileńskim) - 4,80 zł/kg (zakład w powiecie inowrocławskim)
- maciory: 2,70 (powiat wąbrzeski) - 3,05 (powiat aleksandrowski) notowania 2 lipca
Krajowy Związek Pracodawców - Producentów Trzody Chlewnej na początku tygodnia podał, że za klasę E zakłady mięsne płacą średnio 6,20 zł/kg, czyli tyle samo co tydzień wcześniej. "Okres żniw będzie sprzyjał redukcji cen zbóż, co przyczyni się do spadku cen pasz".
Ceny świń w Polsce, Niemczech i Hiszpanii
Zaglądamy do raportu Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa. Najnowszy dotyczy tygodnia 21-27 czerwca 2021. Jego autorzy podają, że od połowy czerwca ma miejsce spadek cen zakupu trzody chlewnej na rynku unijnym, zwłaszcza u największych producentów i eksporterów tego żywca.
To też może Cię zainteresować
W dniach 21–27.06.2021 r. średnio w UE dostawcy za świnie rzeźne klasy E uzyskiwali 160,63 EUR/100 kg masy poubojowej schłodzonej. Był to poziom cen o 2% niższy niż tydzień wcześniej, o 3% niższy niż przed miesiącem oraz o 1% niższy niż przed rokiem. Wśród największych unijnych eksporterów duże tygodniowe spadki cen odnotowano w:
- Polsce (o 4,6%),
- Niderlandach (o 4,5%)
- Danii (o 3,5%),
- we Francji (o 0,6%).
W Niemczech i Hiszpanii cena żywca wieprzowego w ciągu tygodnia praktycznie nie uległa zmianie. Według KZP-PTCh wysokie ceny w Hiszpanii utrzymywane są z powodu napływu turystów i wzrostowi konsumpcji.
W Polsce cena żywca klasy E wyrażona w walucie unijnej ukształtowała się na poziomie 148,88 EUR/100 kg i była o 11,75 EUR niższa od średniej ceny w UEi o 8,13 EURniższa niżw Niemczech. Według danych Zintegrowanego Systemu Rolniczej Informacji Rynkowej MRiRW w Polsce za żywiec wieprzowy przeciętnie płacono 5,14 zł/kg, o 4% mniej niż w poprzednim tygodniu oraz o 9% mniej niż przed miesiącem. W odniesieniu do analogicznego okresu 2020 r. cena tego żywca była o 7% niższa.
To też może Cię zainteresować
Ceny zbytu. W czwartym tygodniu czerwca br. przeciętna cena sprzedaży półtusz wieprzowych ukształtowała się na poziomie 7,43 zł/kg, o 6% niższym niż tydzień wcześniej i o 9% niższym niż w końcu maja br. Półtusze były również o 7% tańsze niż przed rokiem, podaje KOWR na podstawie danych ZSRIR
KZP-PTCh: "Sytuacja w Niemczech w 26 tygodniu nie zmieniła się. Duże zakłady mięsne utrzymują swoje niższe stawki cennikowe w stosunku rolników sprzedających bez kontraktu. Oferowane im ceny są o 8 centów niższe od ceny VEZG, która do 7 lipca pozostanie na poziomie 1,48 €/kg (wbc)".
Hodowla świń. Sytuacja rynkowa pozostaje niepewna
Krajowy Związek Pracodawców - Producentów Trzody Chlewnej przyjrzał się nastrojom wśród hodowców trzody. Nie tylko w Polsce dominuje niepewność. "Wielu unijnych producentów wstrzymało się z wstawianiem prosiąt do tuczu. Niektórzy analitycy prognozują, że znaczący impuls wzrostowy może nadejść z końcem sierpnia lub początkiem września w związku z nadejściem impulsu z Chin, kiedy to spodziewana jest luka podażowa na lokalnym rynku żywca wieprzowego. W stosunku do początku roku obecne ceny tuczników na rynku chińskim spadły o połowę".
Źródła: www.kzp-ptch.pl, KOWR za ZSRIR MRiRW
