Z szacunków wynika, że w Europie jest obecnych 12 tysięcy gatunków roślin, zwierząt, grzybów i mikroorganizmów, dla których obecne środowisko nie jest rodzime. Około 15% z nich to gatunki potencjalnie inwazyjne – czyli takie, które znalazły tu wyjątkowo dogodne warunki do rozprzestrzeniania się, zagrażając dotychczas żyjącym na danym terenie gatunkom, wyjaśniają związkowcy.
Polscy hodowcy zwierząt futerkowych zamierzają wesprzeć Parki Narodowe i obszary natura 2000
"Od wielu lat polscy rolnicy współpracując z administracją państwa poszukiwali rozwiązań pozwalających wyeliminować negatywne dla środowiska naturalnego skutki hodowli zwierząt. Współpraca ta nasiliła się w ostatnich miesiącach i zaowocowała deklaracją o współpracy na rzecz walki z obcymi i inwazyjnymi gatunkami w Parkach Narodowych i obszarach Natura 2000".
Na czym będzie polegała nawiązana współpraca obu jednostek?
- przeszkolenia wyznaczonych przez Parki Narodowe pracowników w zakresie usypiania norek amerykańskich (wydania Świadectwa Kwalifikacji), obsługi sprzętu do usypiania, pozyskiwania próbek do badania;
- użyczenia niezbędnego sprzętu do realizacji ww. zadania - klatek do odłowu zwierząt, sprzętu do usypiania zestawów do pobierania próbek, zamrażarek do przechowywania tuszek;
- dofinansowania kosztów związanych z realizacją pierwszego cyklu zadania wsparcia merytorycznego.
- Podpisane memorandum potwierdza dobrą współpracę związków hodowców zwierząt futerkowych z innymi instytucjami. Cieszymy się, że będziemy mogli merytorycznie i finansowo wspomóc program, który wydatnie przyczyni się do ochrony środowiska w Polsce - powiedział po podpisaniu memorandum Daniel Chmielewski, prezes Zarządu PZHZF. Z ramienia PZHiPZF podpis złożył Rajmund Gąsiorek, prezes zarządu. Mogą dołączać kolejne instytucje.
Źródło: informacja prasowa