Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Chcąc uniknąć kolejnych wzrostów cen energii, coraz chętniej sięgamy po ekologiczną fotowoltaikę

Kamil Pik
Paweł Ostropolski na tle jednej z instalacji fotowoltaicznych bydgoskiej firmy
Paweł Ostropolski na tle jednej z instalacji fotowoltaicznych bydgoskiej firmy Kamil Pik
O instalacjach fotowoltaicznych, tym jak działają i jakie mają zalety, rozmawiamy z Pawłem Ostropolskim, dyrektorem zarządzającym w bydgoskiej firmie Hanplast Energy.

Proszę na początek wyjaśnić, jaka jest różnica pomiędzy panelami solarnymi a fotowoltaicznymi.
Panele solarne to technologia znana i stosowana od wielu lat. Odbierają one ciepło ze słońca. Są to takie rurki montowane na dachu. W czasie gdy słońce świeci dość solidnie zamieniają energię słoneczną w ciepło wykorzystując do tego zgromadzony w obwodzie niezamarzający płyn. Można wykorzystać taką instalację do podgrzania wody użytkowej czy np. podgrzania wody w basenie lub nawet jeśli słońce dopisuje zimą to do ogrzania domu. Działają trochę podobnie do podgrzewającego wodę pieca centralnego ogrzewania. Fotowoltaika zaś to instalacja przetwarzająca energię słoneczną bezpośrednio na prąd. Pewną energię uzyskamy nawet w pochmurne dni. To rozwiązanie dużo praktyczniejsze. W odróżnieniu od energii cieplnej, energię elektryczną możemy wykorzystać do wszystkiego. Nie tylko możemy ją przetworzyć na ciepło ale również do zasilenia urządzeń elektrycznych w domu. Instalacja taka pozwoli wymiernie ograniczyć rachunki za prąd. Szczególnie jeśli staniemy się prosu-mentem i będziemy nadmiar wyprodukowanej energii magazynować w sieci energetycznej, bo przy obecnych przepisach jest to najtańszy sposób jej magazynowania.

Jak dbać o taką instalację?

Instalacja fotowoltaiczna jest praktycznie bezobsługowa. Oczywiście z czasem ulega zabrudzeniu, co zmniejsza jej wydajność, mogą też np. obluzować się jakieś elementy konstrukcyjne. A niektóre części elektroniczne trzeba będzie wymienić po kilkunastu latach. Dlatego warto raz na jakiś czas wezwać serwisanta, który sprawdzi stan techniczny instalacji czy oczyści panele.

Paneli na rynku jest obecnie całe mnóstwo. Czy to bez różnicy, które wybierzemy?
Ważnym elementem, na który trzeba zwracać uwagę jest technologia wykonania paneli. Instalacje te mają bowiem określony parametr tzw. rocznej degradacji, czyli z każdym rokiem spada ich efektywność działania. Najlepsze w tej chwili na rynku panele z ogniwami monokrystalicznymi typu-N maja go na poziomie 0,3 proc. na rok. Gdy zamontujemy takie o dużo wyższym wskaźniku degradacji, możemy nie doczekać się zwrotu kosztów nim będziemy musieli wymienić je na nowe. Trudno mi mówić o produktach konkurencyjnych, ale mogę podać przykład naszych najlepszych paneli. Gwarantujemy, w ich przypadku, że spadek mocy po trzydziestu pięciu latach nie przekroczy 12 proc. Warto również zwrócić uwagę na jakość usługi sprzedażowej. Czy otrzymamy fachową analizę naszych potrzeb. Czy zostanie fachowo oceniony nasz budynek i to jaka instalacja będzie na nim najbardziej efektywna oraz najlepiej dopasowana do potrzeb klienta. Instalacja z najprościej połączonymi panelami będzie miała taką wydajność jak najsłabiej oświetlony panel. Dlatego trzeba ją umiejętnie zaprojektować i podłączyć.

Czym poza aspektami technicznymi kierować się przy zakupie fotowoltaiki?

Warto zwrócić szczególną uwagę na usługi serwisowe i gwarancyjne. Jak wcześniej wspomniałem raz na jakiś czas może być potrzebna wizyta serwisanta. Dobrze wówczas nie musieć szukać firmy, która taką usługę wykona, a móc to zlecić tej, która nam montowała instalację. W przypadku usług gwarancyjnych szczególnie ważna rolę odgrywa kraj w którym znajduje się siedziba producenta. U niektórych azjatyckich producentów można bowiem spotkać się z zapisami w gwarancjach o odsyłaniu do sprawdzenia lub naprawy panelu do producenta. Proszę sobie wyobrazić jak miałoby wyglądać odesłanie takiego panelu do Azji. To generuje olbrzymie koszty i pochłania ogrom czasu. Dlatego warto przychylniej spojrzeć na ofertę rodzimych producentów.

Instalacje fotowoltaiczne faktycznie się opłacają?

Ludzie coraz chętniej sięgają po fotowoltaikę. Dofinansowania oczywiście pomagają skrócić okres zwrotu inwestycji. Kluczowym argumentem jednak przy decyzji o montażu fotowoltaiki są rosnące ceny energii. Przedsiębiorcy i przemysł już dzisiaj odczuwają kilkudziesięcioprocentowe wzrosty. Osobom fizycznym jeszcze państwo dopłaca, aby tych wzrostów nie odczuli ale prędzej czy później również przeciętny Kowalski będzie musiał odczuć duże podwyżki. Dlatego ludzie coraz częściej szukają sposobu na uniknięcie tego. Gdy dodamy do tego aspekt ekologiczny, to instalacje fotowoltaiczne stają się bardzo atrakcyjną opcją. Przykładem, choć subiektywnym, może być jeden z naszych pracowników, który zakładając fotowoltaikę i stając się prosumentem zmniejszył sobie rachunek za prąd do kwoty 20 złotych. Trzeba jednak pamiętać, że przy panelach o dobrej wydajności okres zwrotu nie dotowanej inwestycji to około 10 lat, z dotacją około 7 lat.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska