MKTG SR - pasek na kartach artykułów

"Chcemy kasacji wyroku dla zabójcy Tomusia z Grudziądza. Umniejsza on śmierci bezbronnego dziecka". Jest petycja, można podpisać

Aleksandra Pasis
Aleksandra Pasis
Tomuś został skatowany na śmierć przez partnera matki. Sąd uznał, że 15 lat to wystarczająca kara dla zwyrodnialca. Jest petycja w sprawie kasacji tego wyroku
Tomuś został skatowany na śmierć przez partnera matki. Sąd uznał, że 15 lat to wystarczająca kara dla zwyrodnialca. Jest petycja w sprawie kasacji tego wyroku Aleksandra Pasis
Zgodnie z prawomocnym wyrokiem Sądu Apelacyjnego w Gdańsku, Radosław M. który ze szczególnym okrucieństwem dokonał zabójstwa małego Tomusia z Grudziądza ma odsiedzieć 15 lat w więzieniu, a nie 25 jak orzekł Sąd Okręgowy w Toruniu. Z tak rażąco niewspółmierną karą w stosunku do popełnionych czynów nie zgodziły się prokuratura i Rzecznik Praw Dziecka. Jest też petycja Fundacji To ja - Dziecko im. Kamilka z Częstochowy.

Zarówno Prokuratura Rejonowa w Grudziądzu jak i Rzecznik Praw Dziecka, Monika Horna - Cieślak złożyły wnioski do Adama Bodnara Prokuratora Generalnego o wniesienie do Sądu Najwyższego kasacji od wyroku Sądu Apelacyjnego w Gdańsku, który skrócił karę zabójcy trzylatka z 25 do 15 lat więzienia.

Na Facebookowym profilu Rzeczniczka Praw Dziecka uzasadnia: "Zmniejszenie kary sprawcom przemocy, która skutkowała śmiercią dziecka, pomimo oczywistej wagi popełnionego czynu, wydaje się być sprzeczne z dążeniem do sprawiedliwości. Moja interwencja ma na celu zapewnienie, aby sprawiedliwość została w pełni spełniona i aby osoby winne w sposób adekwatny odpowiedziały za swoje czyny."

Warto to wiedzieć:

Fundacja: "Ten wyrok umniejsza cierpieniu i śmierci bezbronnego dziecka". Jest petycja

O kasację wyroku dla Radosława M. apeluje też Fundacji To ja – Dziecko im. Kamilka z Częstochowy, która niedawno rozpoczęła swoją działalność, a wcześniej jej członkowie funkcjonowali jako grupa na Facebook-u "Społeczność Kamilka z Częstochowy" i byli inicjatorami ustawy tzw. Kamilka z Częstochowy, która ma na celu zwiększenie czujności wobec przemocy wobec dzieci. Liczy ponad 50 tys. obywateli i obywatelek.

Fundacja podkreśla: "(...)Wyrażamy naszą całkowitą dezaprobatę co do decyzji Sądu Apelacyjnego w Gdańsku w kwestii zmniejszenia wymiaru kary dla Radosława M., zabójcy 3,5 letniego Tomka z Grudziądza, z 25 lat pozbawienia wolności orzeczonych przez Sąd I instancji na 15 lat pozbawienia wolności" (...) "Wyrok ten jest dla nas niezrozumiały i przede wszystkim umniejszający cierpieniu i śmierci małego, bezbronnego dziecka."

Dodajmy, że Sąd w Gdańsku wyłączył jawność co do uzasadnienia wyroku. Nie dane jest poznanie opinii publicznej okoliczności co do zmniejszenia tego werdyktu.

Fundacja To ja - Dziecko im. Kamilka z Częstochowy założyła petycję on-line w sprawie kasacji wyroku. Podpisało ją już ponad 2 tysiące osób! Można dołączyć: TUTAJ

Pisaliśmy także:

"Uderzał pięściami, klapkami, kopał po całym ciele"

Przypomnijmy. Do tragedii doszło w listopadzie 2017 roku. Wówczas w krytycznym stanie 3,5-letni Tomuś trafił do szpitala w Grudziądzu. Niestety, mimo heroicznej walki lekarzy o jego życie, nie udało się go uratować. Prokuratura o zabójstwo oskarżyła Radosława M., partnera matki chłopca, a nią samą o umyślne narażenie syna na ciężki uszczerbek na zdrowiu.

Z aktu oskarżenia: "Radosław M. krzyczał, straszył, zamykał w szafie i w piwnicy. Uderzał pięściami, klapkami, kopał po całym ciele". Chłopiec miał też wcześniejsze obrażenia w okolicy jąder, brzucha, wewnętrzne krwiaki. Kulminacja agresji rosłego mężczyzny wobec Tomusia nastąpiła, gdy uderzył malucha w głowę tak silnie, że spowodował obrzęk mózgu, a w efekcie zgon.

M. został też skazany za fizyczne i psychiczne znęcanie się nad pozostałą szóstką rodzeństwa Tomusia i ich pieskiem.

Wątpliwości co do winy obojga oskarżonych nie miał Sąd Okręgowy w Toruniu, który w maju 2021 roku zwyrodnialca skazał na 25 lat więzienia, a matkę Tomusia, Angelikę L. na 5 lat pozbawienia wolności. Obrońcy skazanych wnieśli apelację. W październiku 2023 roku Sąd Apelacyjny w Gdańsku obniżył karę dla Radosława M. do 15 lat, a matce do 4 lat "odsiadki".

W tym roku Tomuś skończyłby 10 lat... O tym czy będzie wniesiona kasacja do Sądu Najwyższego będziemy informowali na łamach "Pomorskiej".

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Tragiczne zdarzenie na Majorce - są zabici i ranni

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska