Jesienią odbędą się wybory samorządowe. Z myślą o osobach, które działają w społecznościach lokalnych i chciałyby kandydować, ale nie mają doświadczenia w tej mierze, stołeczna Fundacja im. Stefana Batorego przygotowała przystępny poradnik. Są tam informacje o najważniejszych sprawach, o których powinno się pamiętać chcąc walczyć o mandat. Poradnik, autorstwa Dawida Sześciło, został wydany w ramach akcji "Masz głos, masz wybór", realizowanej od 2006 r. przez wspomnianą fundację i Stowarzyszenie Szkoła Liderów.
- Celem akcji "Masz głos, masz wybór" jest zainteresowanie obywateli sprawami społeczności lokalnej i zachęcenie ich do świadomego udziału w wyborach samorządowych, zarówno poprzez korzystanie z biernego, jak i czynnego prawa wyborczego. Ważnym punktem tych działań jest zmiana obiegowego przekonania o tym, kto może zostać radnym. Zależy nam na zachęceniu do kandydowania przede wszystkim tych osób, które znane są ze swej działalności lokalnej - informuje Marek Solon-Lipiński z Fundacji im. S. Batorego.
Dla wielu osób barierą powstrzymującą od zgłoszenia swojej kandydatury nie jest brak wiary we własne umiejętności, ale formalności związane z procesem rejestracji list wyborczych. Dzięki poradnikowi łatwo będzie można znaleźć odpowiedzi na najważniejsze pytania, które pojawiają się w związku z kandydowaniem, np. jak określa się liczbę wybieranych radnych, kto może kandydować, kto może tworzyć komitety wyborcze, kto może zgłaszać kandydatów?, jakie są zasady prowadzenia i finansowania kampanii wyborczej.
Poradnik dostępny jest na stronie:www.maszglos.pl/dla_kandydata.php, skąd można pobrać także jego wersję elektroniczną w formacie PDF. Na stronie zamieszczone są także informacje o kompetencjach samorządów gminnych, powiatowych i wojewódzkich.