Do projektu wytypowano szkoły z całego województwa. Dotychczasowe wyniki badań potwierdzają, że lekki niedosłuch ma co czwarty gimnazjalista.
- Zgłosili się do nas z Wojewódzkiego Ośrodka Medycyny Pracy w Toruniu, który jest koordynatorem programu badań- mówi Mirosława Pierzchała, zastępca dyrektor Gimnazjum nr 2. - Na wrześniowym zebraniu rodziców poinformowaliśmy o tym, że takie badania będą prowadzone. Jesteśmy otwarci na profilaktykę i rodzice także, większość podpisała zgody i wypełniła ankiety. I tak przebadanych zostało prawie stu uczniów.
Badania były dla uczniów bezpłatne.
- Trzy dni byli w szkole lekarze, którzy przebadali dzieci podzielone na trzy grupy - dodaje Mirosława Pierzchała. - Wyników jeszcze nie mamy, czekamy na informację. Nie sygnalizowali jednak, aby wyłapali jakiś szczególnie zły przypadek.
Zdaniem specjalistów, jedną z najczęstszych przyczyn wad słuchu u młodzieży jest słuchanie głośnej muzyki z MP3.
- Trzy lata temu, gdy rozpoczęła się moda na słuchanie muzyki z przenośnych odtwarzaczy, wprowadziliśmy zakaz używania ich w szkole, zwłaszcza podczas lekcji - dodaje zastępca dyrektora. -Młodzieży zdarzało się to nawet podczas lekcji. Teraz mogą to robić ewentualnie na przerwach. Dzieci twierdzą, że przy muzyce lepiej im się pracuje a nawet uczy. Moim zdaniem, za wiele zajęć wykonują w hałasie.