Zobacz wideo: Polskie odmiany jabłek i ich zastosowanie
Duże fragmenty tynku odpadły z attyki, dekoracji architektonicznych, elewacji ścian - południowej, zachodniej i północnej.
- Wykonaliśmy przegląd elewacji obiektu wspólnie ze służbami konserwatorskimi i budowlanymi, jednocześnie zabezpieczając teren ogrodzeniem, aby wykluczyć ryzyko wystąpienia zagrożenia dla przechodniów - mówi Klaudia Peplińska, specjalistka ds. promocji i komunikacji społecznej Urzędu Miasta Chełmna. - Po tej wizji lokalnej - z zaproszonym do miasta wojewódzkim konserwatorem zabytków, niezwłocznie złożyliśmy również wniosek do niego o dofinansowanie badań, prac nad inwentaryzacją i dokumentacją elewacji. Tak, aby stworzyć projekt, który da nam możliwość pozyskania finansowania na odnowienie obiektu.
Jak mówią w magistracie, remont zabytkowego budynku w centrum miasta zostanie potraktowany priorytetowo.
Remont chełmińskiego ratusza to priorytet
- Powstał program prac badawczych stworzony przez prof. Jadwigę Łukaszewicz z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika, z ramienia wojewódzkiego konserwatora zabytków. Badania i program konserwatorsko-budowlany skalkulowane zostały na kwotę około 100 tys. złotych - informuje Klaudia Peplińska. - Jeśli chodzi o elewacje, ratusz ostatnim razem remontowany był w latach 2000-2001. Zadanie będzie potraktowane priorytetowo, jak każde działanie znaczące dla miasta. O tym, jaki zakres i przebieg będą miały nadchodzące prace zdecydują wytyczne po stworzeniu programu konserwatorsko-budowlanego.
