Chełmnianie z ZOS nr 1 uczestniczyli w programie międzynarodowym po raz trzeci. Jednak ten ostatni był inny od poprzednich dwóch. Miał inny wymiar, dotyczył ewaluacji edukacji, poprzednie związane były z pracą nad jakimś tematem i wymianą młodzieżową.
Europejski projekt
- Teraz rozpowszechniamy wyniki tego projektu, które mają poprawić jakość edukacji technicznej w krajach europejskich- podkreśla Małgorzata Giżyńska, dyrektor ZSO nr 1 w Chełmnie.
Co się działo przez te 16 miesięcy, gdy trwał projekt?
- W projektach "Sokratesa" uczestniczyło wiele szkół z różnych krajów - mówi Ewa Wojtasik, nauczyciel języka angielskiego i koordynator wszystkich projektów "Sokrates" realizowanych w ogólniaku. - Grupy uczestniczące w tym projekcie zostały podzielone na kilka zespołów. Nam przydzielono znalezienie w internecie projektów realizowanych w ciągu ostatnich kilku lat przez naszych sześciu sąsiadów. Oczywiście, dotyczyć miały one przedmiotów ścisłych: matematyki, fizyki, biologii oraz chemii. To wyszukiwanie było bardzo żmudne. Kontaktowaliśmy się ze szkołami przez e-maile i telefon wybierając najlepsze projekty. Wykorzystaliśmy jednak doświadczenia z poprzednich dwóch projektów: dotyczącym konfliktów europejskich z 1999 roku i europejskich obszarów chronionych - z 2004 roku.
Wybrano ponad sto projektów, a z nich - na podstawie badań, ankiet - zgromadzono dane. Wyniki badań zostały przetłumaczone na język angielski.
Konferencja we Włoszech
- Docelowo wybrano cztery projekty, w tym jeden zrealizowany w Polsce, które zaliczono do dobrych praktyk, czyli stanowią model - jak należy prowadzić zajęcia objęte programem nauczania, jak i pozalekcyjne - informuje Ewa Wojtasik. - A chodzi o to, aby robić to w taki sposób, aby zachęcić młodzież do podejmowania studiów technicznych, opartych na przedmiotach ścisłych. Zainteresowanie tymi studiami uniwersyteckimi spada.
Szkoły, które realizowały projekt, pojechały na konferencję do Włoch, aby zaprezentować efekty swojej pracy. Uczestniczyły w niej: Małgorzata Giżyńska, Ewa Wojtasik i Anna Wojnowska - do niedawna sekretarz szkoły.
- Wystąpiliśmy z bardzo ciekawą prezentacja multimedialną, która podsumowywała prawie półtora roku naszej pracy - dodaje Małgorzata Giżyńska. - W części warsztatowej dzieliliśmy się doświadczeniami z różnymi sposobami udoskonalania nauczania.
Efekty pracy opisane są w opracowaniu, wydanym w języku polskim i angielskim, które trafi w pierwszej kolejności do szkół naszego powiatu, a potem do innych - w całej Polsce.
Wyniki przedstawiono staroście, który podpisał umowę o współpracy i był głównym beneficjentem.
Opracowanie zachęci do nauki
- Podpisałem umowę na realizację tego projektu, ponieważ ZSO nr 1 jest jedną z najaktywniejszych szkół, jest tam dobre grono pedagogiczne, która osiąga dobre wyniki nauczania - uzasadnia Zdzisława Gamański, starosta chełmiński. - Pozyskują również środki unijne, opracowują nowe rozwiązania edukacyjne w powiecie. Jestem przekonany, że dzięki opracowaniu, które powstało, wiele osób przełamie się i zdecyduje na podjęcie studiów technicznych, co w konsekwencji zaowocuje tym, że powiat chełmiński zyska świetną kadrę.