https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Choć mocno ostatnio przymroziło, nie wchodźcie na lód na jeziorach, ostrzegają radziejowscy policjanci

Ostatnie mrozy sprawiły, że na akwenach pojawił się lód, który zachęca do zabawy. Należy jednak pamiętać, że nie ma bezpiecznego lodu.

Radziejowscy dzielnicowi sprawdzają zamarznięte stawy i jeziora w powiecie. Podczas patroli apelują o wyobraźnię i rozwagę do osób tam przebywających. Przekonują, że nie ma bezpiecznego lodu. Załamanie się pokrywy lodowej w wielu przypadkach kończy się tragicznie.

Radziejowscy policjanci dbają o to, by dzieci bezpiecznie wróciły z ferii. Na spotkaniach mówią o tym, jak unikać niebezpieczeństw

Poniżej kilka porad, co robić, jeśli pod kimś załamie się lód:

- W przypadku załamania lodu starajmy się zachować spokój i próbujmy wzywać pomocy. Najlepiej położyć się płasko na wodzie, rozłożyć szeroko ręce i starać się wpełznąć na lód. Starajmy się poruszać w kierunku brzegu leżąc cały czas na lodzie.

- Kiedy zauważymy osobę tonącą, nie biegnijmy w jej kierunku, ponieważ pod nami również może załamać się lód. Nie wolno też podchodzić do przerębla w postawie wyprostowanej, ponieważ zwiększamy w ten sposób punktowy nacisk na lód, który może załamać się pod ratującym. Najlepiej próbować podczołgać się do tonącego.

- Jeśli w zasięgu ręki mamy długi szalik lub grubą gałąź, spróbujmy podczołgać się na odległość rzutu i starajmy się podać poszkodowanemu drugi koniec.

- Jeśli sami nie mamy możliwości udzielić poszkodowanemu pomocy, natychmiast poinformujmy o wypadku najbliższą jednostkę policji lub straży pożarnej.

- Po wyciągnięciu osoby poszkodowanej z wody należy okryć ją czymś ciepłym (płaszczem, kurtką) i jak najszybciej przetransportować do zamkniętego, ciepłego pomieszczenia, aby zapobiec dalszej utracie ciepła. Pamiętajmy, że nie wolno poszkodowanego polewać ciepłą wodą, ponieważ może to spowodować u niej szok termiczny.

Flesz - wypadki drogowe. Jak udzielić pierwszej pomocy?

Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska