Chodzi o to, żeby w nowych mieszkaniach mogli zamieszkać ludzie, którzy nie mają zdolności kredytowej….. To jest właśnie clou tego projektu

Materiał informacyjny - Społeczna Inicjatywa Mieszkaniowa Gminy Inowrocław

Rozmowa z Wójtem Tadeuszem Kacprzakiem

Panie Wójcie, informuje Pan mieszkańców o budowie przez Gminę Inowrocław osiedla mieszkaniowego w Cieślinie. Może kilka słów o tym przedsięwzięciu

Gmina Inowrocław powołała spółkę Społeczna Inicjatywa Mieszkaniowa Gminy Inowrocław spółka z ograniczoną odpowiedzialnością (SIMGI) na skutek uruchomienia środków z Rządowego Funduszu Rozwoju Mieszkalnictwa, którego celem jest pobudzenie inwestycji mieszkaniowych w całej Polsce.

Przedmiotem działalności SIMGI jest budowanie domów mieszkalnych oraz ich eksploatacja na zasadach najmu, zgodnie z przepisami ustawy o finansowym wsparciu niektórych przedsięwzięć mieszkaniowych.

Zakładając spółkę mieliśmy na celu zwiększanie dostępności przystępnych cenowo mieszkań na długoterminowy i stabilny najem. Nasze SIMGI to szansa na nowe mieszkania o umiarkowanym czynszu na terenie Gminy Inowrocław.

Co to za projekt i na czym polega?

Podstawowym celem naszej gminnej spółki jest poprawa sytuacji mieszkaniowej na terenie Gminy Inowrocław oraz promocja Gminy Inowrocław jako dobrego miejsca do życia. Te działanie wpisuje się jednoznacznie w zapisy strategii rozwoju Gminy Inowrocław. Jestem przekonany, że rolą samorządu lokalnego jest właśnie dbanie o potrzeby mieszkańców.

Pierwszą lokalizacją i główną inwestycją jest wybudowanie osiedla mieszkaniowego w Cieślinie, dosłownie parę kilometrów od granic administracyjnych miasta Inowrocław.

Dla kogo będą te mieszkania?

Generalnie nasza oferta kierowana jest do wszystkich, którzy mają zdolność czynszową lecz nie mają zdolności kredytowej. Obecnie to ok. 40% młodych, pracujących osób. Ale oczywiście to także osoby starsze, niepełnosprawne dla których również dedykowany jest ten program.

Kiedy będzie można złożyć wniosek o wynajem mieszkania?

Szczegółowe zasady oficjalnego naboru zostaną ustalone na podstawie uchwały Rady Gminy Inowrocław. Nabór chętnych na wynajem mieszkań odbędzie się w oparciu o zapisy właściwych ustaw i zostanie uruchomiony po zapewnieniu finansowania inwestycji ze środków rządowych.

Jakie będzie osiedle, które zamierzacie wybudować?

Koncepcja zakłada budowę ośmiu takich samych budynków wielorodzinnych jednoklatkowych, podpiwniczonych, z dachem płaskim, w technologii tradycyjnej.

Każdy budynek to pięć kondygnacji naziemnych i jedna podziemna, mieszcząca miejsca parkingowe. Każdy budynek posiadać będzie 30 lokali mieszkalnych, komórki lokatorskie, pomieszczenia techniczne oraz windę.

Projekt zagospodarowania terenu, obejmuje też plac zabaw, teren rekreacyjny, miejsca parkingowe, w tym stanowiska dla osób niepełnosprawnych, oraz całą infrastrukturą towarzyszącą̨ obiektom mieszkalnictwa wielorodzinnego.
Planowane obiekty są bez barier architektonicznych i mają umożliwić dostęp osobom niepełnosprawnym.

Jaki będzie standard tych mieszkań w momencie oddania najemcom?

Wiem i rozumiem, że oczekiwania i standardy w stosunku do mieszkań wzrastają. Wszyscyśmy chcemy żyć w dobrych i zdrowych warunkach. Mieszkańcy oczekują lokali „do zamieszkania”. Zatem zaprojektowaliśmy mieszkania w standardzie „pod klucz”, wykończonych w niezbędną stolarkę drzwiową, podłogi, armaturę łazienkowa, w kuchni zamontowana będzie kuchenka elektryczna. Do każdego mieszkania przynależy balkon i komórka lokatorska.

Jaką powierzchnię będą miały mieszkania?

W jednym budynku znajdować się będzie 30 mieszkań o powierzchni od 38,66 m2 do 71,53 m2. Zaplanowaliśmy także możliwość wynajęcia miejsca parkingowego w garażach podziemnych.

Jakie będą koszty utrzymania mieszkania na osiedlu w Cieślinie?

Maksymalna wielkość czynszu jest regulowana ustawowo i na dziś to 9,80 zł/m2.
Najemcy zobowiązani będą do uiszczania comiesięcznego czynszu. Oprócz tego lokatorzy będą otrzymywać osobne rachunki od dostawców mediów - woda, ścieki, prąd, internet. W budynkach zaprojektowano nowoczesne ogrzewanie elektryczne -promienniki podczerwieni.

Z jakich źródeł finasowania zewnętrznego będzie korzystała spółka podczas realizacji inwestycji?

Inwestycja będzie finansowana z Rządowego Funduszu Rozwoju Mieszkalnictwa oraz Funduszu Dopłat. Gmina wraz z SIMGI złożyła wniosek o dotację bezzwrotną na finansowanie 95% wartości inwestycji. Liczymy na dodatkowe środki z „funduszu termomodernizacji” oraz środki z KPO na instalację fotowoltaiczną. Jeśli dodatkowych funduszy nie otrzymamy, to posiłkować się będziemy kredytem preferencyjnym udzielonym przez Bank Gospodarstwa Krajowego.

Kiedy planujecie wręczenie kluczy do mieszkań?

„Pierwszą łopatę” zamierzamy wbić w czwartym kwartale tego roku.
Proces inwestycyjny będzie trwał około 2 lat, uwzględniając czas potrzebny na odbiory robót i przeprowadzenie naborów, zasiedlenia mieszkań spodziewamy się na przełomie 2025/2026.

Serdecznie zapraszam do odwiedzenia strony www.simgi.pl gdzie można obejrzeć plany mieszkań i pomysły na aranżację wnętrz oraz zapoznać się z dodatkowymi informacjami.

Poprzez stronę można też zapisać się na tzw. wstępny nabór. Każdy kto zapisze się na listy zainteresowanych najmem otrzyma informację o rozpoczęciu naboru wniosków w pierwszej kolejności. Szczegółowe informacje można uzyskać także pod nr telefonu 797 229 393.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska