MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Chojnice. Jak chronić zabytki?

MARIA EICHLER
Radni po raz kolejny pochylą się na kwietniowej sesji nad programem opieki nad zabytkami, który opracował zespół autorski Pracowni Dokumentacji i Popularyzacji Zabytków z Wojewódzkiego Ośrodka Kultury w Bydgoszczy.

Pierwsza wersja programu nawet nie była dyskutowana na sesji, bo radni, przejrzawszy dokument, znaleźli w nim nie tylko ortograficzne byki, także merytoryczne potknięcia. Uznali, że nie będą dyskutować o czymś, co powstało na kolanie.

Teraz bydgoska ekipa ma szansę się zrehabilitować, bo przedłożyła wersję numer dwa, która powinna być wolna od błędów.

Najciekawsze dla architekta miejskiego i radnych powinny być zalecenia, które zawiera program. Dotyczą drobiazgów - np. uzupełniania elewacji czy innego zaaranżowania ogródków piwnych, odświeżenia kolorystyki, ale też poważniejszych działań - np. nadania rekreacyjnego charakteru Parkowi 1000-lecia, zmian na pl. Niepodległości czy na dworcu PKP.

Po co miasto zleciło opracowanie takiego programu? Celem jest zahamowanie degradacji i zachowanie wartościowych zasobów dziedzictwa kulturowego oraz zadbanie o atrakcyjny wizerunek miasta.

Kto się tym zajmie? Nie tylko samorząd miejski, także właściciele obiektów, parafie, organizacje pozarządowe i lokalne stowarzyszenia oraz ośrodki naukowe. Słowem wszyscy, którym leży na sercu, by Chojnice były jeszcze piękniejsze.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska