Choroba Parkinsona - co to za choroba
Choroba Parkinsona to zwyrodnieniowa choroba ośrodkowego układu nerwowego. Związana jest z zaburzeniami pracy układu pozapiramidowego w mózgu. Dochodzi w niej do zaniku tzw. komórek dopaminergicznych, co powoduje objawy takie jak m.in. spowolnienie ruchowe, sztywność mięśni, drżenie kończyn, zaburzenia chodu i postawy.
Choroba Parkinsona jest chorobą przewlekłą, której objawy bardzo utrudniają zwykłe, codzienne funkcjonowanie. Chory ma problemy z poruszaniem się, z przygotowywaniem sobie jedzenia, piciem, a także mową.
Choroba Parkinsona - ryzyko zachorowania
Na całym świecie na chorobę Parkinsona cierpi około 4 milionów osób. Ryzyko zachorowania na tę chorobę rośnie z wiekiem. Średni wiek zachorowania to 58 rok życia, a wśród osób powyżej 65 roku życia choruje blisko 2 proc. osób. Nieznane są przyczyny choroby Parkinsona, jednak naukowcy dopatrują się powiązań z czynnikami środowiskowymi - wirusami i toksynami, a także z dziedziczeniem - u osób, których bliska spokrewniona osoba choruje na Parkinsona, ryzyko zachorowania wzrasta dwukrotnie.
Choroba Parkinsona - mechanizm działania
U chorych na chorobę Parkinsona dochodzi do zaniku w mózgu komórek nerwowych produkujących dopaminę. Dopamina to neuroprzekaźnik, który odpowiada m.in. za ruchy ciała oraz zachowanie równowagi.
Objawy charakterystyczne dla choroby Parkinsona
Objawy choroby Parkinsona narastają wraz z upływem czasu oraz utratą komórek nerwowych produkujących dopaminę. Charakterystyczne objawy u osób z zaawansowaną chorobą Parkinsona to:
sztywność mięśniowa (problemy z poruszaniem się, sztywność mięśni twarzy powoduje tzw. maskowaty wygląd),
spowolnienie ruchowe,
spoczynkowe drżenie rąk i nóg,
zaburzenia postawy i problemy z utrzymaniem równowagi.
Choroba Parkinsona - wczesne objawy
Choroba Parkinsona jest chorobą postępującą, jednak zmiany zwyrodnieniowe w mózgu zwykle zachodzą powoli - na przestrzeni lat. Dlatego łatwo zbagatelizować wczesne objawy tej choroby lub błędnie przypisać je do innej choroby, na którą już chory się leczy.
Choć średni wiek zachorowania to 58 lat, to choroba Parkinsona może pojawić się znacznie wcześniej. Chorobę Parkinsona diagnozuje się także u osób w wieku poniżej 40 lat, przypadki chorobowe (choć jest to znikomy procent chorych) dotyczą nawet osób poniżej 18. roku życia.
Leczenie choroby Parkinsona polega na przyjmowaniu odpowiednich leków, które łagodzą objawy i zwalniają tempo postępowania choroby, co znacząco poprawia jakość życia chorych. Dlatego tak ważne jest, by jak najwcześniej rozpoznać chorobę.
Zobacz, jakie są objawy choroby Parkinsona - one powinny skłonić cię do wizyty u specjalisty.