Witaminy z grupy B - takie pełnią funkcje w organizmie
Do witamin z grupy B zalicza się: B1, B2, B3, B4, B5, B6, B7, B8, B9, B10, B11, B12, B13, B15, B17.
Witaminy z grupy B są niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania organizmu. Ich niedobór prowadzi do groźnych zaburzeń działania wielu układów. Przede wszystkim jednak są odpowiedzialne za prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego. Witaminy B wpływają pozytywnie na pracę mózgu i jakość procesów poznawczych, poprawiają nastrój, zmniejszają napięcie nerwowe i poziom stresu, biorą udział w procesach metabolicznych.
Każda z witamin z tej grupy pełni specyficzne funkcje, które wspierają nasze zdrowie na różne sposoby.
Witamina B1 (tiamina) jest kluczowa dla przemiany węglowodanów w energię, co jest niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania mózgu i mięśni.
Witamina B2 (ryboflawina) wspiera produkcję energii oraz pomaga w utrzymaniu zdrowej skóry i błon śluzowych.
Witamina B3 (niacyna) jest istotna dla metabolizmu tłuszczów oraz wspiera układ nerwowy.
Witamina B6 (pirydoksyna) odgrywa kluczową rolę w metabolizmie aminokwasów oraz produkcji neuroprzekaźników, co jest niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania mózgu.
Witamina B7 (biotyna) jest niezbędna do utrzymania zdrowego stanu włosów, skóry, paznokci. Niedobór tej witaminy skutkuje m.in. wypadaniem włosów.
Witamina B9 (kwas foliowy) jest szczególnie ważna dla kobiet w ciąży, ponieważ wspiera rozwój płodu i zapobiega wadom cewy nerwowej. Wpływa również na prawidłowy proces tworzenia czerwonych krwinek.
Witamina B12 jest kluczowa dla prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego.
Pozostałe witaminy z grupy B również są bardzo ważne dla prawidłowego funkcjonowania organizmu. Wspierają m.in. pracę wątroby, układu krwionośnego i zapobiegają rozwojowi nowotworów.
Witamina B12 - znaczenie i rola w organizmie
Witamina B12, znana również jako kobalamina (w centrum cząsteczki ten związek chemiczny ma atom kobaltu), jest jedną z najważniejszych witamin z grupy B.
Jej główną rolą jest utrzymanie zdrowia układu nerwowego oraz wspieranie produkcji czerwonych krwinek. Kobalamina pomaga w metabolizmie homocysteiny, aminokwasu, którego nadmiar może prowadzić do chorób sercowo-naczyniowych. Odgrywa także wielką rolę w procesie podziału komórkowego oraz syntezie DNA i RNA. Pozytywnie wpływa na nastrój, gdyż bierze udział w syntezie dopaminy, serotoniny, adrenaliny i melatoniny (która jest odpowiedzialna za dobry sen). Kolejna bardzo ważna funkcja witaminy B12 to tworzenie osłonek mielinowych na włóknach nerwowych. Dzięki temu witamina B12 wspiera procesy poznawcze i prawidłowe przewodzenie impulsów nerwowych.
Witamina B12 - gdzie występuje
Źródłem witaminy B12 są ryby, owoce morza, mięso (także drobiowe), podroby, nabiał, jaja.
Takie są objawy niedoboru witaminy B12 - lista
Często nie zdajemy sobie sprawy, jak poważne zaburzenia mogą wystąpić w wyniku niedoboru witaminy B12. To mogą być m.in. zaburzenia widzenia, osłabienie mięśni, a nawet objawy psychiatryczne.
Objawy niedoboru witaminy B12 można łatwo pomylić z innymi zaburzeniami i chorobami, gdyż nie przypuszczamy, że "zwykła witamina" może mieć aż takie znaczenia. W poniższej galerii wyjaśniamy szczegółowo, jakie są objawy niedoboru witaminy B12 i co powinno nas zaniepokoić.
