Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Choroba wrzodowa bardziej dolegliwa wczesną wiosną

Anna Kaczanowska, dietetyk
Nasilenie objawów obserwuje się wczesną wiosną
Nasilenie objawów obserwuje się wczesną wiosną sxc.hu
Ten, kto cierpi na chorobę wrzodową nie może w pełni cieszyć się nadchodzącą wiosną. Nasilenie objawów obserwuje się właśnie wczesną wiosną i jesienią.

Choroba wrzodowa jest schorzeniem przewlekłym, które bardzo często powraca jak bumerang tuż po zaleczeniu. Kiedy już cieszymy się dobrym samopoczuciem i apetytem, znienacka pojawiają się niepokojące objawy.

Jeśli 30 minut po zjedzeniu posiłku zaczyna boleć nas brzuch, prawdopodobnie mamy chorobę wrzodową żołądka, natomiast , gdy silny ból budzi nas w środku nocy lub wczesnym rankiem, kiedy jesteśmy na czczo, najpewniej mamy do czynienia z wrzodami na dwunastnicy.

Ta uciążliwa choroba może mieć wiele przyczyn, ale najczęściej rozwija się w wyniku zakażenia Helicobacter pylori. Badania epidemiologiczne wykazały, że nawet 80 proc. dorosłych Polaków może być zakażonych tą groźną bakterią! Jednak nie możemy panikować - czy u osoby zakażonej dojdzie do uszkodzenia błony śluzowej i zapalenia, zależy od występowania dodatkowych czynników, m.in. predyspozycji genetycznych, patogenności szczepu H.pylori, odporności organizmu czy palenia tytoniu i nadużywania soli kuchennej.

Znacznie częściej chorują panowie, osoby nadużywające alkohol i niesteroidowe leki przeciwzapalne, np. aspirynę.

Co jeść, aby złagodzić przykre dolegliwości? Podstawowa zasada to przygotowywanie lekkostrawnych, małych objętościowo posiłków. Jemy często, najlepiej 5 razy dziennie, ale w małych porcjach. To umożliwia szybkie opróżnianie żołądka z treści pokarmowych, przez co wrzody szybciej się zagoją.

Pamiętajmy o dokładnym żuciu i rozdrabnianiu pokarmu - to znacznie ułatwi trawienie. Unikajmy potraw smażonych i wywarów mięsnych. Nasilają one wydzielanie kwasu żołądkowego. Nie powinniśmy jeść zbyt gorących posiłków, gdyż mogą spowodować gwałtowne przekrwienie błony śluzowej żołądka. Potrawy lepiej doprawiać łagodnie. Symbolicznie używamy pieprzu, papryki, musztardy, chilli czy gorczycy. Gdy obawiamy się napadu bólu, eliminujmy z jadłospisu przetwory z dodatkiem octu. Świeże warzywa i owoce zastępujemy przecierami i sokami warzywnymi oraz owocowymi. Koniec z ciężkostrawnymi produktami (wędzone mięsa i ryby, nasiona roślin strączkowych, kapusta, niedojrzałe owoce, ciemne pieczywo)! Na czarnej liście umieszczamy również kawę, mocną herbatę, alkohol. Napoje te pobudzają wydzielanie soku żołądkowego i podrażniają błonę śluzową.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska