Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Choroby ziemniaków - mokra zgnilizna, parch srebrzysty. Wystarczy kilka dni, by ziemniaki były do wyrzucenia

s
pixabay.com
Jak przechowywać ziemniaki? Jak o nie dbać? Mokra zgnilizna bulw to jedna z chorób, które mogą atakować ziemniaki, a które są powodem wielu strat. Zebraliśmy dla Was informacje w pigułce.

Trzeba pamiętać, że - podczas przechowywania - bulwy są organizmami żywymi. Zachodzą w nich takie procesy jak choćby inicjacja kiełkowania, rozwijają się choroby grzybowe i bakteryjne. Na co należy zwrócić baczną uwagę, by nie stracić zbiorów?

Mokra zgnilizna ziemniaka

Ta choroba rozwija się szybko w rozwija się w piwnicach, przechowalniach, kopcach. Jej początkowe objawy to brunatne plamy, pod którymi miąższ staje się miękki. Po czasie - zmienia się w miękką, cuchnącą masę. Przez mokrą zgniliznę, warzywa w krótkim czasie gniją.

Aby zminimalizować straty, trzeba zatroszczyć się o zdrowe sadzeniaki, a zbiory zorganizować w temperaturze powyżej 10 stopni Celsjusza i wilgotności poniżej 15 procent. Co robić na etapie przechowywania? Podstawa to oczyszczone bulw i ich przebieranie. Istotne są niskie temperatury oraz intensywna wentylacja.

Parch srebrzysty

Do zakażenia grzybem dochodzi w glebie, w okresie wegetacji oraz w trakcie zbiorów. Choroba rozwija się podczas przechowywania - wskazał w swoim opracowaniu Wojciech Nowacki.

Rozpoznamy ją po brunatnoołowianych plamach, które z czasem staną się srebrzyste. Przeciwdziałanie w polu, to zdrowe sadzeniaki i zaprawianie szczególnie cennych sadzeniaków. W przechowalni:

  • niższe temperatury
  • intensywne osuszanie
  • unikanie kondensacji, wilgoci na bulwach

Sprawdź również: Choroby ziemniaka - objawy. Alternarioza i zaraza ziemniaka są najgroźniejsze

Jak przechowywać ziemniaki?

Miejsce przechowywania powinno być ciemne, suche i chłodne (poniżej 15 stopni Celsjusza).

Ziemniaki wymagają odpowiedniej temperatury i wilgotności powietrza.

Jeśli chodzi o kopce, muszą one być zabezpieczone przed podsiąkaniem wody gruntowej. Na ich dobrą wentylację wpływają ażurowe dno i ściany. Dodajmy, że kopiec powinien mieć szerokość około półtora metra, wysokość - metra. Na ziemniaki należy położyć warstwę słomy, którą zaś przysypać powinniśmy ziemią. Trzeba pamiętać o otworze, który pomoże w wentylacji.

Źródło: Wojciech Nowacki (Zakład Agronomii Ziemniaka IHAR – PIB Oddział w Jadwisinie) "Nowoczesne przechowalnictwo- wartość dodana w profesjonalnej produkcji ziemniaka wysokiej jakości"

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie tylko o niedźwiedziach, które mieszkały w minizoo w Lesznie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska