Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Chrośna. W sercu Puszczy Bydgoskiej

Marek Weckwerth
Większość domów stoi przy głównej ulicy
Większość domów stoi przy głównej ulicy Marek Weckwerth
Gdy wjeżdżam do Chrośnej, wydaje mi się, że nie ma pod słońcem spokojniejszej wsi. Nie spotykam "żywej duszy".

Ludzie tu jednak mieszkają. Widać przecież domy na rozległej polanie pośród lasów. Budynki zgrupowane są przy głównej drodze i kolejne rozrzucone tu i ówdzie.

Ten, kto tu zajedzie lub zajdzie przemierzając puszczańskie szlaki, poczuje świeży zapach lasu i łąk. Odniesie wrażenie, że życie toczy się spokojniejszym torem niż w nieodległej Bydgoszczy, Toruniu, nawet w najbliższym Solcu Kujawskim. Warto tu przyjechać, by się zrelaksować, dotlenić, nasycić oczy piękną okolicą.

Radziejów na wzgórzu stoi... Piękna podróż do średniowiecza

Tu było jezioro

Historia wsi wiąże się z przybyszami z Fryzji i Niderlandów - manonitami, którzy pośród Puszczy Bydgoskiej znaleźli swe miejsce na Ziemi. Menonici, zwani też Olędrami, przyjeżdżali do Polski od XVI wieku. W sercu puszczy, zajęli się osuszaniem jeziora. Jego wody skierowali do kanału, który zasilał Zieloną Strugę - dopływ Wisły. Wydobywali też torf.

Jak głosi legenda,
Z biegiem stuleci wieś Chrośna zapełniała się przybyszami z Niemiec. Nazywali ją Krossen. Tak rodziny menonickie mieszały się z niemieckimi. Na przełomie XIX i XX wieku miejscowość zamieszkiwało 310 ewangelików i tylko 2 katolików. Funkcjonowały tu szkoła, poczta oraz sklep. Przed zakończeniem II wojny światowej większość Niemców uciekła na zachód.
Szwedzka Góra
Inne ludowe przekazy dotyczą wznoszącej się na północ od wsi Szwedzkiej Góry (116 m n.p.m.) - najwyższej w Puszczy Bydgoskiej. Ponoć w czasach potopu szwedzkiego na jej szczycie znajdował się umocniony obóz wojskowy.
Szwedzka Góra to nic innego jak
ogromna śródlądowa wydma** porośnięta sosnowym lasem. Wydmy są bardzo charakterystyczne dla Puszczy Bydgoskiej. Powstały, gdy tę część Pradoliny Toruńsko-Eberswaldzkiej opuściły wody Prawisły. Zachodnie wiatry uformowały malownicze pagóry.

Czytaj e-wydanie »

**

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska