Ci uczniowie nie będą mieć wolnego po świętach 2020. Muszą pójść do pracy, a na ferie zimowe wziąć urlop u pracodawcy

Ewa Abramczyk-Boguszewska
Ewa Abramczyk-Boguszewska
Młodociani pracownicy muszą stawić się w pracy 28 grudnia 2020, jeśli firma, w której są zatrudnieni, funkcjonuje mimo narodowej kwarantanny.
Młodociani pracownicy muszą stawić się w pracy 28 grudnia 2020, jeśli firma, w której są zatrudnieni, funkcjonuje mimo narodowej kwarantanny. Bingo Naranjo / Pixabay / zdjęcie ilustracyjne
Nie wszyscy uczniowie będą mieć wolne po świętach Bożego Narodzenia. Chodzi o młodocianych pracowników, którzy mimo narodowej kwarantanny muszą stawić się w pracy, jeśli ich firma będzie w tym czasie funkcjonować.

Zobacz wideo. Lista tradycyjnych wigilijnych potraw

W sprawie pracy młodocianych pracowników po 28 grudnia 2020 oraz w okresie ferii zimowych 2021 zgłosiła się do nas internautka.

To też może Cię zainteresować

- Czy pracownicy młodociani, czyli dzieci mające obowiązkowe praktyki, od 28 grudnia i w ferie będą musiały iść do pracy, czy zostają w domach, skoro jest kwarantanna narodowa? - pyta internautka. - Obecnie ci uczniowie pracują do 24 grudnia. A co dalej?

W ferie uczeń bierze urlop

Okazuje się, że problem jest złożony. Jak wyjaśnia Iwona Andrzejewska, koordynator do spraw kształcenia młodocianych pracowników w Kuratorium Oświaty w Bydgoszczy, inaczej sytuacja wygląda w okresie poświątecznym, a inaczej w czasie ferii.

- Młodociany pracownik zawarł umowę z pracodawcą w celu przygotowania zawodowego na podstawie ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (Dz. U. z 2020 r., poz. 1320). W myśl art. 205 § 3 ww. ustawy młodocianemu uczęszczającemu do szkoły należy udzielić urlopu w okresie ferii szkolnych. Młodocianemu, który nie nabył prawa do urlopu (nie minęło jeszcze 6 miesięcy od rozpoczęcia pierwszej pracy), o którym mowa w § 1 i 2, pracodawca może, na jego wniosek, udzielić zaliczkowo urlopu w okresie ferii szkolnych. Zatem w dniach od 4 – 17 stycznia 2021 r. młodociany pracownik albo z urzędu otrzymuje urlop od pracodawcy, albo na złożony przez siebie wniosek - wyjaśnia Iwona Andrzejewska.

W praktyce więc, jeśli uczeń - młodociany pracownik jest w drugiej klasie i tym samym przepracował 6 miesięcy, otrzymuje urlop na czas ferii zimowych niejako z automatu. Jeśli natomiast uczy się on w pierwszej klasie i nie minęło jeszcze pół roku od rozpoczęcia pierwszej pracy, wówczas musi skierować do pracodawcy wniosek o udzielenie mu urlopu.

Po przepracowaniu 6 miesięcy młodocianemu pracownikowi przysługuje urlop w wymiarze 12 dni.

W poniedziałek 28 grudnia 2020 trzeba iść do pracy

Inaczej sytuacja wygląda natomiast w okresie poświątecznym. - Zgodnie z art. 198 ww. ustawy pracodawca jest obowiązany zwolnić młodocianego od pracy na czas potrzebny do wzięcia udziału w zajęciach szkoleniowych w związku z dokształcaniem się - informuje Iwona Andrzejewska.

- Jeśli zatem zajęcia w szkole, do której pracodawca kieruje ucznia na zajęcia z zakresu kształcenia zawodowego teoretycznego lub z zakresu kształcenia ogólnego nie odbywają się, uczeń – pracownik młodociany powinien świadczyć pracę u pracodawcy - Iwona Andrzejewska, koordynator do spraw kształcenia młodocianych pracowników w Kuratorium Oświaty w Bydgoszczy.

Także Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 22 lutego 2019 r. w sprawie praktycznej nauki zawodu (Dz. U. z 2019 r., poz. 391) stanowi w § 3. ust. 2, iż praktyczna nauka zawodu młodocianych jest organizowana przez pracodawcę, który zawarł z nimi umowę o pracę w celu przygotowania zawodowego. W okresie po świętach tj. od 28 grudnia 2020 r. jeśli pracodawca prowadzi działalność, to młodociany winien świadczyć u niego pracę.

Upraszczając więc, pracodawca zatrudniający młodocianego pracownika ma obowiązek zwolnić go na zajęcia związane z dokształcaniem się. Kieruje go do szkoły na teoretyczne zajęcia z kształcenia zawodowego bądź kształcenia ogólnego. Jeśli zajęć tych nie ma, uczeń powinien stawić się w pracy.

Kwarantanna narodowa nie ma tu znaczenia

Iwona Andrzejewska podkreśla też, że wprowadzenie kwarantanny narodowej nie oznacza zamknięcia wszystkich branż. Od 28 grudnia nadal działać będą, np. sklepy spożywcze, fryzjerzy czy zakłady pracy.

W związku z tym, jeśli firma, w której jest zatrudniony młodociany pracownik będzie funkcjonować w czasie kwarantanny narodowej, uczeń powinien stawić do pracy.

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie