Ciech jest czołowym producentem bezrobocia - twierdzą związkowcy i protestują

Oprac. (d-ka)
Podczas protestu przed warszawską siedzibą Ciechu - 24 października, związkowców ze  spółek Ciechu wsparłą posłanka SLD Anna Bańkowska
Podczas protestu przed warszawską siedzibą Ciechu - 24 października, związkowców ze spółek Ciechu wsparłą posłanka SLD Anna Bańkowska Nadesłane
Udostępnij:
Ciech: - Jesteśmy otwarci na merytoryczne rozmowy ze związkami i nikt nie mówi o likwidacji Zachemu.

Związkowcy z Grupy Chemicznej Ciech tłumaczą, dlaczego protestują:
1. Poprzedni Zarząd CIECH S.A., przy aprobacie Akcjonariuszy i Rady Nadzorczej, źle zarządzał Grupą Kapitałową i wprowadził ją w potężne kłopoty związane z wielkim zadłużeniem i problemami dotyczącymi terminowości spłat zobowiązań.
2. Wobec winnych tej sytuacji nie wyciągnięto żadnych wniosków. Kuriozalnym jest fakt skwitowania poprzedniego Zarządu CIECH S.A. i Rady Nadzorczej za działalność w poprzednich latach.
3. Efektem złych rządów jest doprowadzenie do trudnej sytuacji w Spółkach Zależnych jak i w CIECH S.A. Szczególnym przykładem jest ZACHEM S.A., któremu grozi likwidacja.
4. Koszty wyjścia z kryzysu Zarząd CIECH S.A. przerzucił na Spółki Zależne i ich Załogi
- wypowiedziano Zakładowe Układy Zbiorowe Pracy, redukuje się zatrudnienie
i likwiduje stanowiska pracy. Ogranicza się środki na remonty, przez co stan techniczny instalacji produkcyjnych ulega pogorszeniu, zwiększa się awaryjność. Zarząd CIECH S.A. stał się czołowym producentem bezrobocia w Polsce.
6. Nie szanuje się Załóg Spółek i Związków Zawodowych. Unika się dialogu
i konsultacji. Ruguje się Przedstawicieli Załóg w radach nadzorczych. Proces restrukturyzacji Grupy Kapitałowej CIECH prowadzony jest nieudolnie, szczególnie w sferze pracowniczej.
8. Zakazami i nakazami niszczy się funkcjonujące wiele lat prawidłowe relacje między Spółkami a organizacjami samorządowymi, społecznymi, kulturalnymi i sportowymi w działaniach na rzecz wspierania i rozwoju lokalnych środowisk.
9. Sprzeciwiamy się zawłaszczaniu SODA MĄTWY i JANIKOSODA tworzących Soda Polska CIECH S.A. przez Zarząd CIECH S.A.
10. Nie chcemy ciągle być kołem ratunkowym dla nieudolnych "menedżerów"
i poligonem doświadczalnym różnej maści "zbawców". Apelujemy do głównych Akcjonariuszy CIECH S.A.: - Skarbu Państwa, ING Otwarty Fundusz Emerytalny, PZU Złota Jesień S.A. Otwarty Fundusz Emerytalny, Pionier  o poważne zainteresowanie się tą Spółką oraz całą Grupą Kapitałową. Podjęcie takich decyzji, które położą kres wszystkim złym działaniom oraz dadzą nadzieje i gwarancje dla Załóg na pewną, rzetelną i bezpieczną pracę.

Stanowisko Grupy Chemicznej Ciech:

Mariusz Babula, rzecznik Grupy Chemicznej Ciech: 24 października przedstawiciele Grupy Ciech spotkali się z reprezentantami związków zawodowych oraz pracowników Grupy i przyjęli petycję z postulatami dotyczącymi obecnej sytuacji firmy. Petycja zostanie skierowana pod obrady Zarządu Ciech S.A., który w najbliższym czasie ustosunkuje się do postawionych żądań. Zarząd  jest otwarty na rozmowy z przedstawicielami związków zawodowych i podkreśla, że jest gotowy spotkać się, by wspólnie omówić merytoryczne przesłanki obecnej złej kondycji w obszarze TDI i rozwiązań, stanowiących program osłonowy dla zatrudnionych w restrukturyzowanej spółce Zachem S.A.  Spółka pragnie ponadto podkreślić, że ewentualny brak zakończenia transakcji z BASF, w żadnym stopniu nie stanowi rozwiązania sytuacji. Nie spowoduje to, że nierentowna, wymagająca miliardowych inwestycji działalność stanie się rentowna, a jedynie zagrozi dobrej sytuacji pozostałych spółek Grupy Ciech. Podejmowany program restrukturyzacji ma na celu utrzymanie w dobrej kondycji finansowej całej Grupy i tysięcy jej pracowników. Dalsze utrzymanie działalności w dziedzinie TDI w obecnym zakresie będzie przynosiło coraz większe straty i w efekcie obciąży działalność innych spółek Grupy i wszystkich pracowników. Program restrukturyzacji jest konieczny, co zostało potwierdzone i pozytywnie ocenione przez analityków rynku finansowego i ekspertów z branży.

Spółka pragnie ponadto zaznaczyć, że powtarzające się stwierdzenie o likwidacji Zachemu jest niezgodne z rzeczywistością. Spółka Zachem nie jest w trakcie likwidacji ani upadłości. Warunkowa umowa sprzedaży części aktywów firmie BASF dotyczy wartości niematerialnych i prawnych związanych z produkcją TDI. Pozostałe składniki majątku, czyli nieruchomości, infrastruktura transportowa i energetyczna, park zbiornikowy i inne, nie podlegają sprzedaży, a jedynie restrukturyzacji, mającej na celu zakończenie przynoszącej coraz większe straty działalności w obszarze TDI.  

Strefa Biznesu - Mateusz Żydek o Polskim Ładzie

Wideo

Komentarze 7

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

S
Szmania
Co by nie kombinować-stan Zachemu to klęska CIECH-u.Szczególnie polityki niezainwestowania ani grosza środków CIECHU do czego był zobowiązany umową prywatyzacyjną.Zachem był zmuszony realizować te zobowiązania ze środków własnych,co łatwo sprawdzić w bilansach-czysą tam inwestycje z "środków obcych",a może dokapitalizowanie Zachemu? Nie można interpretować,że  bilans firmy wchodzi do bilansu skonsolidowanego CIECHU to są to śroki CIECH-u.Nie o to chodziło w prywatyzacji-tylko o wspomożenie tak tanio kupionej firmy.Jak tanio to widać ile dzisiaj za część  know-how i rynku chce zapłacićBASF.Szkoda,że środki te zostaną wykorzystane na ratowanie się CIECH-u na innych odcinkach /długi/,a nie zainwestowane w ogłaszane nowe biznesy na terenie Zachemu.
j
jar
BARWO ZWIĄZKI ZAWODOWE !!!!!! BRAWO LUDZIE PRACY RAZEM SILNIEJSI !!!!!!! DOŚĆ WYZYSKU I PIARU !!!!!!!!! DOŚC OSZUSTWA JA PYTAM JAK ŻYĆ PO/PSL ??? JAK ???
e
emeryt
I po co te awantury o Ciech , w końcu  załoga sama zgodziła sie na prywatyzacje ,  mogli nie brac akcjii i prywatyzować się . Tak samo było z Huta Irena , Kopalnią i wieloma innymi zakładami pracy na terenie Inowrocławia .
Jak prywatyzacja  to każdy łapę po forsę z Akcji  brał  a teraz sami do siebie miejcie pretensje że zakład prywatny i robi to co uważa za stosowne bo jaki prywaciaż będzie zar=trudniał ludzi na warunkach pracy jak Panstwówka np. Urząd Miasta gdzie premia za premią lub szkoła gdzie nauczyciele pracują zaledwie 16 h w tygodniu a mają pęsje jak górnik pod ziemią . Chcieliście  Demokracji to ją macie Solidarność dała wam zapłatę ,
                         Emeryt  Marek
J
Jacek1981
Znowu zaczyna się czarny PR wobec polityków, którzy coć robią. Bańkowska podejmowała interwencje w sprawie zakładów Ciechu, sam pamiętam artykuł na łamach Pomorskiej w sprawie Janikosody, też w komentarzach była opluwana.Tymczasem, dobrze, że podejmuje interwencje, taka jest rola posła. Zamist krytykować, zapytaj gdzie jest znacznie wązniejsza aktywność politykó rządu, gdzie jest Olszeski, Brejza, Sikorski (100 tys. głosów)? 
 
NIe przepadam za SLD, ale Bańkowska zachowała się prawidłowo! 
M
Mariszka
gdzie ABW ?
G
Gość
Poseł Anna Bańkowska w sprawie Zachemu zajmuje postawę wzorową i mądre stanowisko z punktu widzenia interesu pracowników i państwa. Wystarczy zapoznać się z materiałami archiwalnymi, by poznać prawdę. Atak komentarzem na  Poseł Bańkowską dowodzi, że chce się ukryć prawdę i osoby rzeczywiście odpowiedzialne za obecny stan Zachemu i Ciechu.
W przeprowadzonym ataku komentujący nic nie wspomina o Pani Ciemniakowej. Obecna wiceprezydent Bydgoszczy. Przecież jej piania na temat pomocy udzielonej Zachemowi, przesycone próżnością i tęsknotą za dowartościowaniem swej roli w życiu społecznym Bydgoszczy, aż mdlą.
W przeprowadzonym ataku komentujący zapomina, że może sprawa Zachemu to wykwit działań zwykłych klik, które są kosmopolityczne, a obecnie niepodzielną władzę w państwie sprawuje Platforma Obywatelska z PSL. Zapomina, że obecnie sprawuje władzę w Bydgoszczy, też PO.
Pani Poseł Bańkowskiej załoga Zachemu jest zobowiązana podziękowanie za jej przeszłe i obecne zaangażowanie w sprawy Zachemu. Robi to mądrze i na miarę swych możliwości.
N
Nigdy więcej SLD
Ludzie nie dajcie się zwieść Bańkowskiej. Jak dobrze pamiętam tacy ludzie są odpowiedzialni za bezrobocie i te przemiany w tym kraju. To ona jest od samego początku transformacji jest w sejmie i co do czego doprowadzili. Jeżeli dobrze pamiętam to i tak pani głosowała aby ograniczyć zasiłki dla bezrobotnych. Kiedyś było bezterminowo teraz każdy wie ile czasu jest zasiłek dla bezrobotnych. Uważajcie SLD zdradziło podobnie jak ta całą solidarność. Oni myślą o sobie wychodzą przed szereg protestujących aby ugrać tylko i wyłącznie coś dla siebie. Nie dajcie się zwieść rządziło SLD i co nawet kodeks pracy zmienili na naszą pracowników niekorzyść. Hańba to nie jest żadna lewica tylko twór lewico podobny !!!! Już dawno nie idą z nami narodem tymi co są pokrzywdzeni przez los. Którzy nie mają zasiłków dla bezrobotnych oni tylko myślą o sobie i posadach dla rodzin. Lud mają w głębokim poważaniu.
Dodaj ogłoszenie