Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ciech odchodzi od spalania węgla w swoich zakładach sodowych w Inowrocławiu i Janikowie

Dominik Fijałkowski
Dominik Fijałkowski
Ciech odchodzi od wykorzystania węgla w swoich zakładach w Inowrocławiu i Janikowie. Spółka uruchomiła właśnie procedurę, która wyłonić ma wykonawcę modernizacji kotła w fabryce w Inowrocławiu, tak, by można było jako paliwo wykorzystywać biomasę. Firma rozważa też koncepcję wykorzystania gazu i budowy małych reaktorów jądrowych
Ciech odchodzi od wykorzystania węgla w swoich zakładach w Inowrocławiu i Janikowie. Spółka uruchomiła właśnie procedurę, która wyłonić ma wykonawcę modernizacji kotła w fabryce w Inowrocławiu, tak, by można było jako paliwo wykorzystywać biomasę. Firma rozważa też koncepcję wykorzystania gazu i budowy małych reaktorów jądrowych Ciech Soda Polska
Ciech Soda Polska planuje modernizację kotła węglowego w fabryce w Inowrocławiu tak, by energię pozyskiwać ze spalania biomasy ograniczając zużycie węgla.

Spółka uruchomiła już postępowanie, które wyłoni wykonawcę modernizacji kotła parowego. Jak informują służby prasowe Ciech-u, pyłowy kocioł węglowy w trakcie inwestycji przebudowany zostanie na kocioł fluidalny opalany biomasą. W ramach prac powstanie też kompletny układ gospodarki biomasą pozwalający na przyjęcie, rozładunek i zmagazynowanie tego paliwa. Spółka zakłada uruchomienie kotła po przebudowie na koniec 2026 roku.

- Modernizacja stanowi kolejny krok w kierunku zwiększenia zużycia biomasy w Ciech Soda Polska. Obecnie realizowany jest już projekt przystosowania do współspalania biomasy w pozostałych kotłach węglowych w elektrociepłowniach na terenie zakładów produkcji sody w Inowrocławiu i Janikowie. Rozpoczęcie wykorzystania biomasy jako paliwa w zakładach sodowych Ciech-u ma nastąpić w 2024 roku - informują przedstawicieli spółki.

Wprowadzenie biomasy to nie jedyny projekt mający na celu obniżenie zużycia węgla przez Grupę Ciech. Na 2027 rok firma zaplanowała uruchomienie instalacji termicznego przekształcania odpadów w Inowrocławiu.

Ponownie analizowane jest wykorzystanie gazu ziemnego jako paliwa do produkcji energii cieplnej. Prowadzone są także prace analityczne dotyczące wykorzystania w przyszłości małych reaktorów atomowych.

- Zastąpienie węgla alternatywnymi paliwami to nie jedyny element kompleksowego planu transformacji energetycznej jaki przeprowadzamy w ramach strategii na lata 2022-2024. Kolejne z nich to liczne inicjatywy z obszaru odzysku i ponownego użycia ciepła w procesie produkcji sody, autorskie rozwiązania czy wreszcie intensywne analizy dotyczące możliwości wykorzystania odnawialnych źródeł energii i uczynienia z zakładów produkcyjnych sody autoproducentów energii elektrycznej - mówi Piotr Kapuściński, wiceprezes zarządu Ciech Soda Polska.

Wspomnieć warto, że w ostatnich miesiącach w ramach zwiększania efektywności energetycznej w Janikowie uruchomiono m. in. nową turbinę do produkcji prądu oraz zmodernizowano kompresor do produkcji pary. Natomiast w Inowrocławiu wdrażane są na skalę przemysłową innowacje mające na celu zmniejszenie emisyjności procesów produkcji sody czy ograniczenie liczby odpadów. Ich opracowaniem zajmuje się wewnętrzny zespół we współpracy z zewnętrznymi ośrodkami.

emisja bez ograniczeń wiekowychnarkotyki
Wideo

Strefa Biznesu: Czterodniowy tydzień pracy w tej kadencji Sejmu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska