Miał tu chrześniaka

W lipcu 1933 roku został oddany do użytku reprezentacyjny Dom Państwowego Zakładu Zdrojowego, zwany "Dworkiem Prezydenta". Na zdjęciu stan sprzed 1939 roku
(fot. Fot. ze zbiorów autorki)
Największe nizinne uzdrowisko w Polsce gościło wielu znanych polityków. Naczelnik Państwa Józef Piłsudski był dwukrotnie w Ciechocinku. Po powrocie z Syberii przebywał na kuracji, a 18 czerwca 1932 r. przyjechał na kilka godzin.
Spośród polskich prezydentów Ciechocinek odwiedzili trzej: Ignacy Mościcki, Aleksander Kwaśniewski i ostatnio Bronisław Komorowski.
Prezydent Bronisław Komorowski otworzył nowy budynek szpitala wojskowego w Ciechocinku
Byli tu także inni, ale nie podczas pełnienia swojej funkcji. Stanisław Wojciechowski w 1892 r. przekraczał nielegalnie granicę koło Starego Ciechocinka, jadąc do Zurychu. Uczynił to jednak niefortunnie, bowiem wpadł do Tążyny i uwalany błotem musiał umyć się potem w karczmie pod Otłoczynem. Po latach otrzymał zaproszenie na obchody stulecia warzelni soli w 1924 r., jednak z powodów ekonomicznych wizyta została odwołana.
Mieszkańcy doczekali się przyjazdu głowy państwa kilka lat później. 3 czerwca 1932 r. przybył na miesięczne "wywczasy“ do uzdrowiska prezydent Ignacy Mościcki. Podczas pobytu dokonał uroczystego otwarcia basenu termalno - solankowego między tężniami i spotkał się na konferencji z przybyłym z Warszawy Józefem Piłsudskim.
Prezydent mieszkał w siedzibie Państwowego Zakładu Zdrojowego (dzisiaj PUC S.A.). Spacerował po parkach, zwiedził wystawę obrazów, pływał motorówką po Wiśle, korzystał z kąpieli. W 1933 r. specjalnie dla niego zbudowano Dom Reprezentacyjny Państwowego Zakładu Zdrojowego, zwany Dworkiem Prezydenta.
Mościcki miał w Ciechocinku dwóch spośród swoich 500 prezydenckich chrześniaków. Każdy siódmy syn wielopokoleniowej rodziny zachowywał ustawowe prawo, że jego ojcem chrzestnym był prezydent państwa.
Honorowy obywatel
Najczęstszym gościem Ciechocinka był Aleksander Kwaśniewski. Po raz pierwszy przybył z oficjalną wizytą 27 sierpnia 2002 r. Głównym punktem programu było otwarcie pracowni komputerowej w Szkole Podstawowej nr 1 im. Marszałka Józefa Piłsudskiego. Prezydent spotkał się również z przedstawicielami Związku Gmin Kujawskich, władzy lokalnej i dyrektorami sanatoriów w Sanatorium Uzdrowiskowym "Pod Tężniami“, a następnie na stadionie z mieszkańcami i kuracjuszami.
Aleksander Kwaśniewski gościł w Ciechocinku jeszcze 2 maja 2003 r., kiedy namawiał do wzięcia udziału w referendum unijnym. Towarzyszyła mu wówczas małżonka Jolanta Kwaśniewska. Właśnie wtedy został otwarty wyremontowany Dworek Prezydenta RP, który miał ośrodkiem informacyjno-edukacyjnym udostępnianym do zwiedzania.
Po raz trzeci prezydent Kwaśniewski gościł w Ciechocinku 20 października 2005 r. W Teatrze Letnim wręczono mu wówczas akt nadania Honorowego Obywatelstwa Miasta Ciechocinka, a w Sanatorium Jubilat prezydent otworzył basen balneologiczny i zwiedził Zakład Przyrodoleczniczy.
I generał, i legenda "Solidarności"
Byli tu też politycy, którzy sprawowali w przeszłości urząd prezydenta. Generał Wojciech Jaruzelski był na kuracji w Sanatorium Wojskowym "Jubilat“ na przełomie listopada i grudnia 1994 roku, a 1 października 1998 roku odwiedził Ciechocinek Lech Wałęsa. Na antenie Radia Las Vegas rozmawiał na antenie ze słuchaczami - mieszkańcami miasta i okolic. Noc spędził w hotelu Amazonka“.
Dziwnym trafem tragiczny los spotkał prezydentów, którzy nie byli pod tężniami: Gabriel Narutowicz został zamordowany, Bolesław Bierut zmarł w Moskwie z niejasnej przyczyny, a Lech Kaczyński zginął pod Smoleńskiem. Ciechocinek odwiedził też samozwańczy prezydent Juliusz Nowina-Sokolnicki.