Podobało się wszystko

Publiczność bawiła się znakomicie
(fot. Fot. Jadwiga Aleksandrowicz)
To był pracowity czas dla trojga jurorów: Jadwigi Kurant, choreografki z Lubania, Krystyny Pawłowskiej, etnografa z Muzeum Etnograficznego we Włocławku i włocławskiego muzyka Adama Pawlikowskiego, którzy oceniali zespoły, solistów, kapele i grupy obrzędowe.
- Poziom jest wyrównany i wysoki, nie odbiega od poprzednich edycji. Ale to, co wyróżnia ten festiwal od poprzednich, to bardzo interesujące grupy dziecięce i obrzędowe - dzieliła się z nami opinią Jadwiga Kurant, przewodnicząca jury.
Widzom podobało się wszystko. - Przyjechałem pierwszy raz na ten festiwal. Moja żona i wnuczka są w zespole "Kruszynioki“. Bardzo mi się podoba, przyjadę na kolejne takie imprezy - zapowiedział Stanisław Fornalewicz, jeden z widzów.
Publiczności podobały się nie tylko popisy konkursowe, ale też koncerty towarzyszące, zwłaszcza "Jarzębiny“, które w piątek wręcz zawojowały publiczność, a potem długo w nocy bawiły się (i innych swoim śpiewem) w parkowych lokalach.
W sobotę wystąpił poza konkursem zespół Redlin, równie gorąco oklaskiwany, a w niedzielę węgierska grupa "Anselmo Crew“.
Jak co roku występom towarzyszył jarmark sztuki ludowej, rzemiosła artystycznego, regionalnych smakołyków,o co zadbali organizatorzy - Miejskie Centrum Kultury..
Posypały się nagrody
W kategorii zespołów pieśni i tańca: zwyciężyły "Kujawy“ z Radziejowa, druga nagroda przypadła - włocławskiemu "Wrzosowi“ , a trzecia - Klubowi Seniora Kujawy Bachorne Nowe z Osięcin.
Wśród zespołów śpiewaczych z akompaniamentem: pierwszą nagrodę przyznano "Gniewkowianom“ z Gniew-kowa, drugą - "Kapeli spod Kowala“, a trzecią - "Złotniczankom“ ze Złotnik Kujawskich.
W kategorii kapele - jury przynało tylko jedną nagrodę - zespołowi "Na ksebkę“ z Lubania.
Dwie równorzędne pierwsze nagrody zdobyły w kategorii zespołów obrzędowych zespół "Smólnik“ ze Smólnika oraz "Kruszynioki“ z Kruszyna, natomiast druga nagroda powędrowała do - "Swojaków“ z Baruchowa.
Pięknie zaprezentowały się na tegorocznym festiwalu dzieci. W tej kategorii dwie pierwsze równorzędne nagrody przypadły "Obłoczkom“ z Lubania i "Dzieciom Kujaw“ z Brześcia Kujawskiego“, a drugą nagrodę jury przynałoTeatrzykowi Dziecięcemu "Kruszynka“ z Kruszyna.
Za śpiew a'capella była tylko jedna nagroda. Odebrał ją zespół "Na swojską nutę“ z Sadlna.
Były także nagrody indywidualne. Otrzymały je Janina Bednarska z Sompolna oraz Danuta Kaczmarek ze Śmi-łowic w gminie Choceń.