Podwyżkę opłat za centralne ogrzewania Michał Pietraszewski, prezes MPEC, tłumaczy wzrostem cen miału, energii elektrycznej i kosztów transportu. - Energia elektryczna podrożała o dwadzieścia osiem procent, miał o sześć i pół, a koszty transportu wzrosły o piętnaście i pół - wyjaśnia prezes.
Ostatnia podwyżka cen została wprowadzona w MPEC w ubiegłym roku. Ta i poprzednie były jednak rzędu 0,4 procent. Dlaczego więc w tym roku są dużo wyższe? To, zdaniem szefa firmy, efekt nie tylko nieprzewidywalnej sytuacji na rynku surowców energetycznych. Spółka planuje także szereg inwestycji proekologicznych i związanych z wdrażaniem nowych technologii.
Planowana jest m.in. modernizacja instalacji odpylania i likwidacja niskich emisji w rejonie Starego Miasta. To zadanie proekologiczne. W przypadku likwidacji niskich emisji chodzi m.in. o zamknięcie małych kotłowni i budowę nowej sieci cieplnej. Ma to doprowadzić do zmniejszenia zanieczyszczenia powietrza w centrum Włocławka.
Planowane w tym roku inwestycje będą kosztowały 8 mln 319 tysięcy złotych. A co ze starą siecią ciepłowniczą, która w w sezonie zimowym kilkakrotnie zawodziła? - W najgorszym stanie są odcinki, budowane w latach siedemdziesiątych przy drogach i pod drogami - mówi prezes Pietraszewski. W tym roku jednak służbom MPEC łatwiej będzie wykryć awarie sieci cieplnej. Spółka bowiem kupiła urządzenia pozwalające precyzyjnie ok-reślić miejsce ewentualnego uszkodzenia. - Nie trzeba będzie czekać, aż zapadnie się chodnik lub zacznie parować trawnik - mówi prezes. Urządzenie pozwoli też na lepsze planowanie remontów.
Prezes Pietraszewski zapewnia, że włocławski MPEC produkuje najtańsze ciepło w regionie.
Więcej płacą za energię cieplną, na przykład, mieszkańcy Grudziądza i Świecia. Z wstępnych wyliczeń szefostwa firmy wynika, że we Włocławku po podwyżce właściciele mieszkań o pow. 50 m kw., usytuowanych w bloku, będą miesięcznie płacić za ciepło o 7,50 złotych więcej.
Posiadacze domku jednorodzinnego o powierzchni 120 metrów kwadratowych, podłączonego do sieci miejskiej powinni przygotować się na wydatek większy o 18 złotych. Natomiast ogrzanie obiektu, o mocy cieplnej około 100 kW, w którym prowadzona jest działalność gospodarcza będzie kosztowało 120 złotych więcej.
