Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ciepło z paleniska

(mkj)
EkoKLINKIER
Kominek nie tylko ogrzewa wnetrze pomieszczeń. Również integruje przy swoim ogniu całą rodzinę. Dobrze więc, gdy całej rodzinie też się zwyczajnie podoba.

     A o tym czy się podoba decyduje m.in. estetyka, miejsce usytuowania, rodzaj obudowy i wykończenie kominka. No i oczywiście to, czy dobrze spełnia swoją funkcję.
     Decydując się na budowę i instalację kominka w domu pamiętajmy, że prace te należy powierzyć fachowcom mającym doświadczenie i stosowne rekomendacje. Oni najlepiej doradzą wybór odpowiedniego urządzenia, zaprojektują sposób zasilania kominka niezbędnym do spalania świeżym powietrzem, oni też najefektywniej poprowadzą ciepło do wielu pomieszczeń. Sami zdecydować jednak możemy, jak nasz kominek będzie wyglądał i jaką w związku z tym będzie pełnił rolę.
     Najczęściej stosowane obecnie wkłady kominkowe z zamkniętą komorą spalania wymagają obudowy. Ma ona na celu odpowiednie wymuszenie obiegu powietrza wokół kominka.
     Dołem - zasysane jest chłodniejsze, które przepływając obok rozgrzanego spalanym drewnem wkładu żeliwnego, ogrzewa się i unosi do górnej komory, zawsze nachylonej pod pewnym kątem. Stąd gorące powietrze jest dostarczane, w sposób grawitacyjny lub wymuszony do ogrzewanych pomieszczeń.
     Te znajujące się w bezpośrednim sąsiedztwie kominka wystarczy wyposażyć w otwór w ścianie na wysokości komory grzewczej nad wkładem kominkowym.
     Pomieszczenia oddalone od kominka trzeba ogrzewać poprzez doprowadzenie do nich izolowanych rur i montaż odpowiedniego urządzenia tłoczącego ciepło znad kominka.
     Od kilku do kilkunastu
     
Od zewnątrz rodzaj i kształt obudowy kominka jest już całkowicie dowolny. To on będzie decydował o estetyce pomieszczenia i optycznym komforcie wnętrza.
     Instalacja kominka wbrew pozorom nie jest nadzwyczajnie drogą inwestycją. O jej kosztach decyduje rodzaj wkładu kominkowego, sposób i zakres dystrybucji gorącego powietrza (tańszy grawitacyjny, droższy wymuszony) oraz cena, jaką zapłacimy za obudowę kominka.
     Cena za obudowę może sięgać nawet kilkunastu tysięcy, jeśli wykonamy ją z marmuru lub granitu. Kilkuset złotych - jeżeli użyjemy do tego celu elementów betonowych imitujących np. piaskowiec, pustaków gazobetonowych, które następnie wykończymy gładzią gipsową lub płyt kartonowo-gipsowych.
     Klinkier coraz bardziej popularny
     
Kominkowi inwestorzy coraz częściej sięgają też po cegłę klinkierową. Ten materiał ma nieograniczone wręcz walory użytkowe. Wypalany w temperaturach przekraczających 1000 st. C. jest wyjątkowo wytrzymały i odporny na wszelkie uszkodzenia biologiczne, mechaniczne, chemiczne i termiczne. Klinkier ponadto kusi wyjątkową estetyką. Regularny wzór cegieł klinkierowych wprowadza do wnętrza naturalną harmonię kształtów. Również kolorystyka klinkieru daje szerokie możliwości wykorzystania go w każdym wnętrzu. W ofercie producentów spotkamy zarówno tradycyjną czerwień, różne odcienie brązów, jak i najmodniejsze ostatnio pastelowe tzw. barwy ziemi. Jeden z nich (EkoKLINKIER) wprowadził ostatnio nowość w postaci piaskowej cegły RUSTYK .
     

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: RPP zdecydowała ws. stóp procentowych? Kiedy obniżka?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska