
Znamionówka tarniówka
Znamionówka tarniówka uaktywnia się w sierpniu i wrześniu. Instytut Ochrony Roślin – Państwowy Instytut Badawczy podaje, że tylko samce mogą latać, samice są bowiem pozbawione skrzydeł. Owady można spotkać wszędzie, żerują na drzewach i krzewach liściastych. Ubarwienie skrzydeł samca jest brązowe, każde posiada białą plamkę. Warto zwrócić uwagę także na gąsienice, które są niezwykle barwne.

Brudnica mniszka
Brudnica mniszka dość często występuje w Polsce, ale niszczy drzewa, przez co jest zmorą leśników. Stawonogi mają jasnobrązowe lub białe skrzydełka pokryte ciemniejszymi liniami. - Potrafią spowodować ogromne szkody, doprowadzając do znacznego osłabienia drzewa i w ten sposób narażając je na zasiedlanie przez szkodniki wtórne, np. korniki – informują na swojej stronie Lasy Państwowe.

Pyszałek orion
Pyszałek orion może przyciągać wzrok swoim wyglądem. Zielone skrzydła pokryte czarnymi plamkami kojarzą się z egzotyką. Występuje w całym kraju, gąsienice najchętniej żerują w lasach liściastych.

Fruczak gołąbek
Fruczak gołąbek najczęściej spotkamy w ogrodach. Choć należy do motyli nocnych, w dzień potrafi spijać nektar kwiatów. Tułów ma brązowy, a skrzydła pomarańczowe. Mimo małej rozpiętości skrzydeł (do 5 cm), potrafi dość szybko latać. Niektórzy porównują go do egzotycznego ptaka – kolibra, który pobiera pokarm w zawisającej pozycji.