
Zmierzchnica trupia główka
Zmierzchnica trupia główka uznana jest za największą ćmę w Polsce. Rozpiętość skrzydeł może wynieść nawet kilkanaście cm. Wizualnie przypomina pszczołę, ze względu na żółto-czarne ubarwienie. Nazwa owada nie jest przypadkowa, na odwłoku można zaobserwować wzór podobny do czaszki. Gąsienice żywią się m.in. miodem lub zielonymi częściami roślin psiankowatych lub oliwkowatych.

Barczatka sosnówka
Barczatka sosnówka występuje na terenie całego kraju, wzmożoną aktywność obserwuje się w sierpniu. Wyróżnia ją brązowy odcień oraz wydłużony tułów. Na pierwszej parze skrzydeł widoczne są rozstawione białe plamki. Stawonogi żerują w lasach iglastych, zwłaszcza wśród sosen, rzadziej świerków.

Czarna wiedźma
Choć nie występuje w Polsce, warto wspomnieć o tym gatunku ze względu na symbolikę. Czarna wiedźma to ćma, która w niektórych kulturach zwiastuje śmierć lub nieszczęście. Część mieszkańców Ameryki Północnej i Ameryki Południowej wciąż wierzy, że owady są pośrednikami między życiem ziemskim a pozagrobowym. Nocnego motyla najłatwiej rozpoznać po wielkości oraz kolorystyce. Rozpiętość skrzydeł u samców sięga nawet 17 cm, a przeważające barwy to brąz, biel.

Zmrocznik pazik
Zmrocznik pazik to fenomen wśród ciem. Jego różowa powłoka i jasne czułka mogą wskazywać, że jest osobnikiem dziennym, tymczasem zaliczany jest do tych nocnych. Największa aktywność dorosłych osobników następuje w lipcu, w sierpniu rozpoczyna się zaś żer gąsienic.