Oryginalna, zabytkowa brama Cmentarza Nowofarnego w Bydgoszczy poddawana jest renowacji. Odnowiony będzie cały portal.
Bydgoszczanie od dawna zwracali uwagę, jak zniszczony jest cały portal, prowadzący na Cmentarz Nowofarny, wskazywali, że powinien zostać poddany konserwacji. Zniszczone są zarówno metalowe elementy, blacharka i ceglane filary. Sugerowali, by prace dofinansować pieniędzmi z jednej z kwest, prowadzonych przez TMMB we Wszystkich Świętych. Tak się jednak nie stało. Towarzystwo finansuje renowację figury Matki Boskiej w kwaterze żołnierzy poległych w wojnie polsko-bolszewickiej 1920 r.
Od niedawna jednak cmentarna brama obstawiona jest rusztowaniami, osłonięta siatką. - Prace obejmują całe wejście - informuje ks. kanonik Stanisław Kotowski, proboszcz katedry, do której należy cmentarz. - Uzupełniane są zniszczone cegły i fugi w murze, metalowa brama będzie wypiaskowana, a zardzewiałe elementy wymienione. Nowa będzie też blacharka - wylicza proboszcz Kotowski. Całość prac (ok. 45 tys. zł) finansuje parafia.
Bezrobocie w Kujawsko-Pomorskiem. Tutaj najwięcej osób jest ...
- Cmentarz Nowofarny nie jest wpisany do rejestru zabytków, tylko do miejskiej ewidencji zabytków - wyjaśnia Sławomir Marcysiak, miejski konserwator zabytków w Bydgoszczy - dlatego miasto nie mogło sfinansować tych prac. Ich zakres była jednak z nami uzgodniony. Cieszę się, że parafia znalazła pieniądze i na prace na cmentarzy.
Proboszcz Kotowski podkreśla, że cały czas, stopniowo na cmentarzu prowadzone są prace, układany chodnik. W następnych latach planuje także renowację murowanego ogrodzenia.
Cmentarz Nowofarny powstał w 1905 roku z inicjatywy ks. Ryszarda Markwarta, ówczesnego proboszcza parafii farnej. Ksiądz rok później spoczął w głównej alei.
O krok od wielkiej tragedii! Cudem uniknęli śmierci! [wideo - program Stop Agresji Drogowej]