Wczoraj z inicjatywy radnego Wojciecha Jaranowskiego w Izbicy Kujawskiej odbyło się wyjazdowe posiedzenie komisji kultury i dziedzictwa narodowego sejmiku samorządowego. Główny punkt obrad komisji to przyszłość Parku Kulturowego w Wietrzychowicach.
Sejmik samorządowy w ubiegłym roku podjął uchwałę intencyjną o utworzeniu z gminą i miastem Izbica Kujawska wspólnej instytucji kultury pn. "Park Kulturowy". Odpowiednie uchwały podjął też samorząd Izbicy Kujawskiej.
Co od tego czasu się zmieniło?
Niewiele. Park Kulturowy w Wietrzychowicach nadal jest utrzymywany przez gminę. A ta ogranicza się do uporządkowania terenu oraz propagowania walorów tego miejsca, bo na więcej ją nie stać.
Przydałaby się jakaś instytucja zarządzająca. Władze gminy wskazywały na początku na Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku. Ale władze województwa nie podzielały tego poglądu. Uznały, że nie ma możliwości, by włocławskie muzeum podobnie jak Parkiem Etnograficznym w Kłóbce zajmowało się Parkiem Kulturowym w Wietrzychowicach. Władze województwa podtrzymały jednak wcześniejsze deklaracje w sprawie wspólnego z gminą prowadzenia Parku Kulturowego.
Na deklaracjach jednak się skończyło.
Dlatego wczoraj radni z komisji kultury i dziedzictwa narodowego sejmiku wystąpili do zarządu województwa o pilne wykonanie uchwały intencyjnej w sprawie współprowadzenia i współfinansowania Parku Kulturowego. Radni chcą też zarezerwowania w przyszłorocznym budżecie 200 tysięcy złotych na plan ochrony Parku Kulturowego, powołanie instytucji zarządzającej i prace zabezpieczające. Zdaniem Wojciecha Jaranowskiego, instytucją zarządzającą mógłby być Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury.
Park Kulturowy w Wietrzychowicach obejmuje teren o powierzchni 37 hektarów. Tu znajduje się cmentarzysko grobowców megalitycznych sprzed 5 tys. 500 lat. Grobowce mają formę długich, trapezowych nasypów ziemnych i są unikatami na skalę europejską. Poza Wietrzychowicami na Kujawach tego typu obiekty znajdują się jeszcze w Sarnowie (gm. Lubraniec) i podizbickim Gaju.
