Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Co dalej z uszkodzoną kamienicą przy ul. Grodzkiej w Bydgoszczy? Inspektor nadzoru wyda decyzję

Maciej Czerniak
Maciej Czerniak
Ostatecznie decyzję w sprawie przyszłości kamienicy przy ulicy Grodzkiej wyda inspektor nadzoru budowlanego. Już teraz jednak wiadomo, że z ekspertyzy, która trafiła do urzędu, nie wynika, by konieczna była rozbiórka budynku
Ostatecznie decyzję w sprawie przyszłości kamienicy przy ulicy Grodzkiej wyda inspektor nadzoru budowlanego. Już teraz jednak wiadomo, że z ekspertyzy, która trafiła do urzędu, nie wynika, by konieczna była rozbiórka budynku Arkadiusz Wojtasiewicz
Jest już ekspertyza budowlana dotycząca stanu kamienicy, której jedna ściana w październiku częściowo zawaliła się. Są duże szanse, by uratować zabytkowy budynek.

Zobacz wideo: Minirondo na bydgoskim Górzysowie budzi emocje wśród mieszkańców

od 16 lat

- Ekspertyza już do nas trafiła - potwierdza inspektor Magdalena Mikołajska, z biura Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego dla miasta Bydgoszczy. - Wkrótce skierujemy do stron postępowania zawiadomienie o wydaniu decyzji.

Właściwa decyzja dotycząca przyszłego losu kamienicy zapadnie w urzędzie dopiero, kiedy zewnętrzna firma architektoniczna opracuje projekt napraw i plan prac budowlanych, które będą musiały zostać wykonane w budynku. To oznacza jednak, że jest właściwie pewne, że do wyburzenia kamienicy nie dojdzie.

To Cię może też zainteresować

- Na pewno chcemy zrobić wszystko, by uratować ten budynek. Znajduje się on w ewidencji zabytków, a ponadto został objęty Parkiem Kulturowym - o kamienicy przy ulicy Grodzkiej 4 na Starym Mieście mówił Sławomir Marcysiak, miejski konserwator budynków.

Na ratunek kamienicy

Przypomnijmy, że chodzi o budynek, w którym 7 października br. zawaliła się część zachodniej ściany (wcześniej przylegającej do wyburzonego w roku 2019 narożnego domu przy ul. Grodzkiej 2). Mieszkańcy musieli opuścić kamienicę już nakazem z sierpnia tego roku, ale odwołali się od decyzji Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego, którego postanowienie w październiku podtrzymał inspektor wojewódzki.

Ze słów miejskiego konserwatora zabytków wynika, że jest chęć naprawy kamienicy. - Wiem, że prowadzono już rozmowy z jednym z bydgoskich projektantów na temat technicznych prac związanych ze wzmocnieniem ściany budynku. Oczywiście projekt musi ostatecznie mieć akceptację konserwatorską - dodaje Marcysiak.

W budynku znajdują się trzy mieszkalne lokale gminne, pozostałe należą do osób prywatnych. Na dzień wydania decyzji PINB nakazującej opróżnienie budynku, jeden lokal gminny był niezamieszkały, dwa pozostałe były zasiedlone - wyjaśnia z kolei Magdalena Marszałek, rzeczniczka Administracji Domów Miejskich, zarządcy kamienicy. - W sierpniu spółka poinformowała o sytuacji najemców gminnych oraz wskazała lokale zamienne.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska