
Zdechłe ryby w różnych fazach rozkładu wyrzucone na brzeg, bądź unoszące się w mocno zanieczyszczonej wodzie - takie widoki ukazały się oczom tych, którzy w czwartek wybrali się nad brzeg Wisły w Toruniu.
Zobacz także:
W Toruniu powstaną kolejne tężnie. Wiemy gdzie
Będą nowe autobusy i tramwaje w Toruniu
Poziom wody w rzece jest bardzo niski, w tej sytuacji jest ona brudniejsza niż zazwyczaj, jednak zdechłe ryby mogą budzić niepokój. Poinformowaliśmy zatem o tym Regionalny Wydział Monitoringu Środowiska w Bydgoszczy, który zajmuje się badaniem wody w rzece.
<center><div class="fb-like-box" data-href="https://www.facebook.com/NowosciTorun" data-width="600" data-show-faces="true" data-stream="false" data-header="true"></div></center>

Jak wygląda monitoring wody w Wiśle? Prowadzony jest od lat 70 XX w. Na terenie województwa kujawsko-pomorskiego zgodnie z obowiązującymi w tym zakresie przepisami, zlokalizowano cztery punkty pomiarowo-kontrolne na odcinku od zapory we Włocławku do Przechowa.
Zobacz także:
W Toruniu powstaną kolejne tężnie. Wiemy gdzie
Będą nowe autobusy i tramwaje w Toruniu
Rzeka objęta jest szczegółowym monitoringiem w zakresie badań biologicznych (badania fitoplanktonu oraz wykonywane przez Instytut Rybactwa Śródlądowego badania ichtiofauny rzecznej), fizykochemicznych (wszystkie parametry znajdujące się w rozporządzeniu Ministra Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej z dnia 9.10.2019 r, w sprawie form i sposobu prowadzenia monitoringu jednolitych części wód powierzchniowych i jednolitych części wód podziemnych. Ponadto co sześć lat rzeka poddawana jest w ramach monitoringu diagnostycznego badaniom prawie 50 substancji priorytetowych oraz innych substancji szczególnie szkodliwych..

- Wisła na podstawie badań prowadzonych w 2019 roku na całym kontrolowanym odcinku została sklasyfikowana w umiarkowanym potencjale ekologicznym - wyjaśnia Jacek Goszczyński, naczelnik Regionalnego Wydziału Monitoringu Środowiska w Bydgoszczy.
Zobacz także:
W Toruniu powstaną kolejne tężnie. Wiemy gdzie
Będą nowe autobusy i tramwaje w Toruniu
- Za taki stan odpowiedzialne są przede wszystkim oznaczone organizmy fitoplanktonowe, ichtiofauna oraz podwyższone stężenie chlorków. Na podstawie wieloletnich badań jakości wód można stwierdzić, że w ostatniej dekadzie nastąpił widoczny spadek stężeń większości oznaczanych parametrów jakości wody (np. wskaźników charakteryzujących warunki tlenowe i zanieczyszczenia organiczne oraz substancji biogennych).

- Ma to swój związek z zasadniczymi zmianami w gospodarce ściekowej miast położonych nad rzeką. Dotychczasowe badania Wisły prowadzone w roku bieżącym nie wykazały żadnych zmian mogących świadczyć o zanieczyszczeniu - dodaje Jacek Goszczyński.
Zobacz także:
W Toruniu powstaną kolejne tężnie. Wiemy gdzie
Będą nowe autobusy i tramwaje w Toruniu
Przy okazji warto również zwrócić uwagę, że Wisła odsłoniła pozostałości dawnego toruńskiego mostu oraz przystani na Kępie Bazarowej.