Co ujawniła kontrola w nieszawskim magistracie?

Jadwiga Aleksandrowicz
RIO punkt po punkcie wskazuje "radosną" działalność ekipy Tołodzieckiego, pakującą miasto w coraz to większe zadłużenie
RIO punkt po punkcie wskazuje "radosną" działalność ekipy Tołodzieckiego, pakującą miasto w coraz to większe zadłużenie Jadwiga Aleksandrowicz
Obraz miasta, jaki jawi się w wystąpieniu pokontrolnym Regionalnej Izby Obrachunkowej jest porażający. Zwłaszcza w kontekście uprawianej przez poprzednią ekipę propagandy sukcesu.

Zastał na koncie plus, zostawił wielki minus

Raport z kontroli liczy prawie 300 stron. Wystąpienie pokontrolne - 58. Izba kończy je aż 93 zaleceniami pokontrolnymi. Gdy się je czyta, można odnieść wrażenie, że w w nieszawskim magistracie nic nie funkcjonowało tak jak trzeba.

Najbardziej porażające są przykłady gospodarki finansami. Nieszawie, niespełna dwutysięcznemu miasteczku z nikłą działalnością gospodarczą, pieniędzy nigdy nie zbywało. Mimo to w magistracie za poprzedniego burmistrza Marian Tołodzieckeigo hojnie wypłacano sobie nagrody i rozmaite dodatki, które wpadały do kieszeni głównie ekipy "specjalistów", sprowadzonych za niemałe wynagrodzenia z Włocławka (zastępca, skarbnik, dwie biuralistki).

Obecnemu burmistrzowi Przemysławowi Jankowskiemu utkwiły głęboko w pamięci słowa jego poprzednika.
- Powiedział do mnie: zostawiam panu miasto w lepszej kondycji niż je zastałem - nie ukrywa burmistrz.

Prawda jest jednak brutalna. Poprzednik zwyczajnie kłamał. Gdy obejmował urząd na koncie miasta było 461 zł 154 złote 18 groszy. Kiedy odchodził pozostawił Jankowskiemu pustą kasę i 789 tys. 764 złote 51 groszy należności do spłaty.

RIO punkt po punkcie wskazuje "radosną" działalność ekipy Tołodzieckiego, pakującą miasto w coraz to większe zadłużenie. Izba nie pozostawiła suchej nitki na prowadzonej w mieście rachunkowości, za którą odpowiedzialny był skarbnik, rzekomo świetny specjalista.

Skarbnik nie żałował grosza na nagrody, premie i rozmaite dodatki specjalne. Także dla siebie. RIO wytknęła - uznając za nieprawidłowość - wypłacenie trojgu pracownikom dodatku specjalnego za prowadzenie projektu "Przeciwdziałanie wykluczeniu cyfrowemu w gminie Miasto Nieszawa" w kwotach kilkakrotnie wyższych niż się należało zgodnie z przepisami.

Czytaj: Nowy burmistrz zastał finanse Nieszawy w opłakanym stanie... Inwestycji nie będzie,/B>

Projektu nie dokończono, ale dodatki specjalne wypłacono

Regionalna Izba Obrachunkowa po kontroli trwającej od września 2014 roku do marca roku obecnego sformułowała ponad 90 zaleceń pokontrolnych, co pokazuje skalę nieprawidłowości ekipy byłego burmistrza Mariana Tołodzieckiego i jego "fachowców", sprowadzonych do Nieszawy z Włocławka za pensje, jakich nie powstydziliby się pracownicy starostw i urzędów wojewódzkich.

Jednemu z nich - skarbnikowi - miasto wciąż płaci. Skarbnik po długotrwałym zwolnieniu lekarskim jest na sześciomiesięcznym wypowiedzeniu bez świadczenia pracy.

Po poprzednikach pozostały skutki kuriozalnie przygotowanego projektu pod nazwą "Przeciwdziałanie wykluczeniu cyfrowemu". Wyłoniona w przetargu firma rozdała mieszkańcom zestawy komputerowe bez dostępu do internetu. - Okazało się, że można mieć zastrzeżenia zarówno do technicznej, jak i formalnej strony tego projektu - ostrożnie ocenia burmistrz Przemysław Jankowski .

Wykonawca odstąpił od realizacji zadania, ale burmistrzowi Tołodzieckiemu nie przeszkadzało to nagrodzić za ten niedokończony projekt swoich wybitnych fachowców..

Skarbnik i zastępca burmistrza zarówno w sierpniu, jak i we wrześniu ubr dostali dodatki specjalne w związku z projektem w wysokości 5 tys. 280 zł brutto, zawyżone - jak podaje RIO - o 3 tys.520 złotych brutto. Należało się im co najwyżej 1 760 złotych brutto miesięcznie.

Nieco niższą kwotę dodatku specjalnego 4 tys. 530 zł - za ten sam projekt i w tym samym czasie wypłacono inspektorowi d.s. księgowości, choć dodatek powinien wynieść 1 510 złotych. A że projekt był dofinansowany z zewnątrz, miasto musi z odsetkami zwrócić kwoty tych nagród.

To tylko niewielki ułamek wytkniętych przez RIO nieprawidłowości.

Obecny burmistrz informuje, że brakuje też mienia związanego z projektem na kwotę 50 tys. złotych, koniecznego do wdrożenia wspomnianego projektu.

- Ówczesne władze udostępniły wykonawcy serwer o wartości kilkudziesięciu tysięcy złotych do przeprowadzenia testów. Wykonawca odmawia przywiezienia go do Nieszawy, mimo zapłaty za dostawę - informuje obecny szef magistratu.

Wystąpienie pokontrolne dostępne jest w sekretariacie urzędu miasta.

Czytaj e-wydanie »

Wideo

Komentarze 38

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

A co,kierownik komunalki juz sie nie nadaje?

G
Gość
W dniu 09.07.2015 o 20:19, Gość napisał:

Na razie burmistrz szuka sekretarza ogłoszenie ukryte na stronie bip w zakładce Praca w UM i jednostkach podległych w tytule nabór pracowników. 

A co zabrakło super specjalistów od wszystkiego ? Tylu wieloletnich pasożytów tam siedzi i nie ma kto się na fuchę załapać?Spoko rośnie nowy narybek KORYTKOWYCH z klanu tubylców !!

G
Gość

Na razie burmistrz szuka sekretarza ogłoszenie ukryte na stronie bip w zakładce Praca w UM i jednostkach podległych w tytule nabór pracowników. 

 

G
Gość

No wlasnie,a co z klubem sportowym Jagiellonka,byly rowniez obietnice?

G
Gość
W dniu 08.07.2015 o 17:20, gosc napisał:

No i ??? Przecież właściwie, to brak absolutorium dotyczy rządów poprzedników  :D

Za rok zobaczymy jak rada oceni pracę Pana Burmistrza .Mamy wiele oczekiwań i tych małych i tych wielkich poczekajmy co do końca roku zostanie zrealizowane przez władzę .Lepiej zawsze pracuje się w spokoju ale władza musi zawsze pamiętać o obietnicach przedwyborczych !Na to liczą mieszkańcy .Słowo jest słowem i zawsze trzeba go dotrzymywać !

g
gosc
W dniu 08.07.2015 o 17:14, Gość napisał:

Na stronie RIO ukazała się UCHWAŁA NR 17/Kr/2015 z 17-06-2015rw sprawie nieudzielenia absolutorium  Burmstrzowi  Miasta

 

Na stronie RIO ukazała się UCHWAŁA NR 17/Kr/2015 z 17-06-2015r

w sprawie nieudzielenia absolutorium  Burmstrzowi  Miasta

No i ??? Przecież właściwie, to brak absolutorium dotyczy rządów poprzedników  :D

G
Gość

Na stronie RIO ukazała się UCHWAŁA NR 17/Kr/2015 z 17-06-2015r

w sprawie nieudzielenia absolutorium  Burmstrzowi  Miasta

G
Gość
W dniu 07.07.2015 o 13:36, Gość napisał:

Kiedyś postrach siał Horunziak a teraz kto inny ( tym razem płeć piękna)

trzeba się ogarnąć i pracować a nie siać postrach, to nie zmierza ku lepszemu taki postrach tylko sieje zamęt :)

G
Gość
W dniu 07.07.2015 o 11:31, ing napisał:

nikogo nie wykiwano tak była wola mieszkańców, tak było i wcześniej nie pora zmądrzeć i nie ufać obietnica tylko patrzeć ????? uczyć się i mądrze wybierać a teraz czas na kontrole i egzekwowanie woli mieszkańców ????????

Kiedyś postrach siał Horunziak a teraz kto inny ( tym razem płeć piękna)

i
ing
W dniu 06.07.2015 o 20:35, Gość napisał:

wiele było obietnic i co? ludzie swoje a Pan Jankowski  swoje .Nie mamy wątpliwości po raz kolejny wykiwano Nieszawiak

nikogo nie wykiwano tak była wola mieszkańców, tak było i wcześniej nie pora zmądrzeć i nie ufać obietnica tylko patrzeć ????? uczyć się i mądrze wybierać a teraz czas na kontrole i egzekwowanie woli mieszkańców ????????

G
Gość
W dniu 04.07.2015 o 12:00, gosc napisał:

Obiecywał, że pozbędzie się XXL a tu lipa

wiele było obietnic i co? ludzie swoje a Pan Jankowski  swoje .Nie mamy wątpliwości po raz kolejny wykiwano Nieszawiaków!

G
Gość

Wody to nieprędko przybędzie. Proponuję rejs kontrolny z komisją głębinową, co sprawdzi czy ścieżka jest do przebycia.

Kiedyś chłopaki nie peniali i walili slalom między piachami a teraz to jaj chyba nie ma nikt. 

G
Gość

co z tym promem? wody nie ma?????? czy jaka reklamacja?

g
gosc
W dniu 04.07.2015 o 11:52, Gość napisał:

Dokładnie TAK!Każda bierna egzystencja władz miasta to AGONIA Nieszawy!Żeby to zmienić to trzeba mieć zmysł przedsiębiorczości i trochę odwagi żeby próbować działać.A ten włodarz nie ma ani takiego zmysłu, ani zamysłu no i tej odwagi też. Pewnie więcej boi się narazić swoim promotorom niż reszcie społeczeństwa.

Obiecywał, że pozbędzie się XXL a tu lipa

G
Gość
W dniu 04.07.2015 o 09:59, nieszawiak napisał:

Co to za porównania 3 lat Tołodzieja do 20 Nawrocha? Jaki majątek ma miasto po właśnie 20 latach rządów Nawrocha? To o właśnie Nawroch jest odpowiedzialny za dl obecny stan miasta. Tołodziej tylko dobijał miasto i uważam, że obecny robi to samo tylko już nie ma z czego...

Dokładnie TAK!

Każda bierna egzystencja władz miasta to AGONIA Nieszawy!

Żeby to zmienić to trzeba mieć zmysł przedsiębiorczości i trochę odwagi żeby próbować działać.

A ten włodarz nie ma ani takiego zmysłu, ani zamysłu no i tej odwagi też. Pewnie więcej boi się narazić swoim promotorom niż reszcie społeczeństwa.

Dodaj ogłoszenie