Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Co zrobić, by otrzymać pieniądze od tatusia, który nie chce płacić? Najpierw - ustalić ojcostwo

EWA BRZOZOWSKA-KOWALKA [email protected] tel. 52 32 63 161
W jednym pozwie należy połączyć roszczenia alimentacyjne z żądaniem ustalenia ojcostwa
W jednym pozwie należy połączyć roszczenia alimentacyjne z żądaniem ustalenia ojcostwa Fot. Digitouch
- Jestem samotną matką. W ubiegłym roku urodziłam córeczkę. Ojciec dziecka nie przyznaje się do niej. Chciałabym wystąpić do sądu o alimenty. Co mam zrobić żeby uzyskać alimenty? - pyta pani Ilona z Gniewkowa.

Do płacenia alimentów zobowiązani są rodzice dziecka. Jeśli dziecko urodziła samotna matka, to wówczas należy ustalić, kto jest ojcem dziecka zobowiązanym do łożenia na jego utrzymanie. Biologiczny ojciec może je uznać dobrowolnie.

Gdy jednak tego nie zrobi, to matka dziecka powinna żądać sądowego ustalenia ojcostwa. Trzeba wytoczyć powództwo przeciwko domniemanemu ojcu.

Matka dziecka w tym samym pozwie, w którym domaga się ustalenia ojcostwa ma prawo również wnosić o zasądzenie alimentów na dziecko.

W pozwie matka dziecka musi przedstawić dowody na to, że można domniemywać, że wskazany przez nią mężczyzna jest rzeczywiście biologicznym ojcem dziecka.

W prawie rodzinnym i opiekuńczym obowiązuje zasada, że domniemywa się, że ojcem dziecka jest ten, kto obcował z matką dziecka, nie dawniej niż w trzechsetnym, a nie później niż w sto osiemdziesiątym pierwszym dniu przed urodzeniem się dziecka.

Gdzie pozew?

Matka małoletniego pozamałżeńskiego dziecka musi wnieść powództwo do sądu rejonowego właściwego dla miejsca zamieszkania pozwanego (czyli biologicznego ojca dziecka) albo powoda (czyli dziecka i reprezentującej go matki). Sprawa rozpoznawana jest przez wydział rodzinny i nieletnich.

Jeżeli biologiczny ojciec nie ma miejsca zamieszkania ani pobytu w kraju, to wówczas powództwo wytacza się wyłącznie według miejsca zamieszkania powoda.

W pozwie oprócz roszczenia o ustalenie ojcostwa i o alimenty ma prawo również zgłosić roszczenie o pokrycie wydatków związanych z ciążą i porodem oraz kosztów trzymiesięcznego utrzymania matki w okresie połogu. Może także żądać pokrycia innych wydatków lub strat, jeżeli poniosła je w ciąży.

Zwolnienie z kosztów

Strona, która dochodzi ustalenia ojcostwa, alimentów i roszczeń z tym związanych jest zwolniona od kosztów sądowych. W jednym pozwie należy połączyć roszczenia alimentacyjne z żądaniem ustalenia ojcostwa. Można również wystąpić o ustanowienie dla niej adwokata z urzędu. Do zwolnienia od kosztów sądowych oraz do ustanowienia adwokata ma prawo zarówno matka małoletniego dziecka występująca z pozwem, jak i dziecko, które po dojściu do pełnoletności może wystąpić z takim roszczeniem.

Podwyższenie alimentów

Z żądaniem podwyższenia alimentów można wystąpić zarówno wówczas, gdy są one płacone na dziecko pochodzące z małżeństwa, jak i pozamałżeńskie. Zawsze należy jednak udowodnić, że nastąpił istotny wzrost usprawiedliwionych potrzeb dziecka albo wzrosły możliwości płatnicze ojca.

Pozew o podwyższenie alimentów wnosi się do sądu rejonowego, w którego okręgu pozwany ma miejsce zamieszkania albo do sądu rejonowego właściwego dla miejsca zamieszkania osoby uprawnionej.

O wyborze sądu decyduje matka dziecka występująca o podwyższenie alimentów. Gdyby zaś pozwany ojciec biologiczny dziecka nie miał miejsca zamieszkania w kraju, wówczas powództwo należy wytoczyć wyłącznie według miejsca zamieszkania powoda.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska