- Polska jest gospodarzem szczytu klimatycznego po raz trzeci. To za każdym razem wielkie wyróżnienie, ale też wyzwanie dla całej administracji - mówił podczas ostatniego spotkania zespołu ds. organizacji Rafał Bochenek, pełnomocnik Ministra Środowiska ds. Organizacji Konferencji COP24.
- Sprawna organizacja i obsługa tego wydarzenia to dla Polski kwestia nie tylko prestiżowa – mamy nadzieję, że w Katowicach zapadną decyzje, które pozwolą urzeczywistnić polityczne deklaracje konferencji paryskiej. Aby osiągnąć ten cel, należy zapewnić gościom jak najbardziej komfortowe warunki pracy. Po dzisiejszym spotkaniu mam pewność, że Polska jest w pełni przygotowana do profesjonalnego spełnienia tego zadania” – zapewniał 24 listopada Rafał Bochenek.
Wczoraj (27.11) Sławomir Mazurek, wiceminister środowiska zapowiadał: - Chcemy pokazać innym państwom, jak dążyć do osiągnięcia równowagi między emisjami i pochłanianiem wykorzystując naturalny proces pochłaniania CO2 przez gleby i lasy.
Kluczowe tematy, na jakich chce skupić się Polska podczas swojej prezydencji w czasie szczytu klimatycznego w 2018 r. dotyczą 3 szerokich obszarów: technologii, człowieka i przyrody:
- Technologia - rozwój przyjaznych klimatowi nowoczesnych rozwiązań, takich, jak m.in. elektromobilność,
- Człowiek - czyli solidarna i sprawiedliwa transformacja społeczno-gospodarcza regionów przemysłowych,
- Przyroda – m.in. wspomaganie dążenia do neutralności klimatycznej dzięki pochłanianiu CO2 przez lasy i grunty, czy poprzez zarządzanie gospodarką wodna.
Głównym celem polskiej prezydencji na COP24 jest przyjęcie decyzji zapewniającej pełne wdrożenie Porozumienia paryskiego (tzw. pakiet implementacyjny – Reguły Katowickie). Pakiet implementacyjny nada Porozumieniu paryskiemu realny kształt wyznaczając ścieżkę, którą każde z państw zdecyduje się podążać w zakresie intensyfikacji działań na rzecz ochrony klimatu. Upraszczając można powiedzieć, że „bez Katowic nie ma Paryża”.
Michał Kurtyka, wiceminister: - Chcemy stworzyć warunki, w których odnalezienie wspólnego mianownika pomiędzy stanowiskami stron będzie możliwe. Przed nami niewątpliwie bardzo trudna dyskusja. Jej kluczowym elementem jest operacjonalizacja Porozumienia Paryskiego - tłumaczył. - Porozumienie w Katowicach ma określić, co znaczą wkłady krajowe, jak będą mierzone i jak będziemy się upewniać, że realizujemy światowe cele. Dopiero rozstrzygnięcie tych kwestii będzie tworzyło wiarygodne ramy globalnej polityki klimatycznej.
Kolejne ważne punkty to III Ministerialny Dialog na temat Finansowania Klimatycznego - wyznaczający finansowe ramy dla ochrony klimatu oraz Dialog Talanoa. To drugie wydarzenie ma na celu wspólną refleksję nad tym, jak Strony mają razem osiągać cele Porozumienia paryskiego.
Źródła cop24.gov.pl, Twitter
