Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

COP24 w Katowicach. Zbliżają się ważne rozmowy o sprawach klimatu

Eko-Region
COP24, czyli 24. sesja Konferencji Stron Ramowej Konwencji Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatu rozpocznie się już niebawem. Potrwa od 2 do 14 grudnia w Katowicach. W Polsce pojawi się niemal 30 tys. delegatów z całego świata, w tym szefowie rządów oraz ministrowie odpowiedzialni za kwestie środowiska i klimatu.

- Polska jest gospodarzem szczytu klimatycznego po raz trzeci. To za każdym razem wielkie wyróżnienie, ale też wyzwanie dla całej administracji - mówił podczas ostatniego spotkania zespołu ds. organizacji Rafał Bochenek, pełnomocnik Ministra Środowiska ds. Organizacji Konferencji COP24.

- Sprawna organizacja i obsługa tego wydarzenia to dla Polski kwestia nie tylko prestiżowa – mamy nadzieję, że w Katowicach zapadną decyzje, które pozwolą urzeczywistnić polityczne deklaracje konferencji paryskiej. Aby osiągnąć ten cel, należy zapewnić gościom jak najbardziej komfortowe warunki pracy. Po dzisiejszym spotkaniu mam pewność, że Polska jest w pełni przygotowana do profesjonalnego spełnienia tego zadania” – zapewniał 24 listopada Rafał Bochenek.

Wczoraj (27.11) Sławomir Mazurek, wiceminister środowiska zapowiadał: - Chcemy pokazać innym państwom, jak dążyć do osiągnięcia równowagi między emisjami i pochłanianiem wykorzystując naturalny proces pochłaniania CO2 przez gleby i lasy.

Kluczowe tematy, na jakich chce skupić się Polska podczas swojej prezydencji w czasie szczytu klimatycznego w 2018 r. dotyczą 3 szerokich obszarów: technologii, człowieka i przyrody:

  • Technologia - rozwój przyjaznych klimatowi nowoczesnych rozwiązań, takich, jak m.in. elektromobilność,
  • Człowiek - czyli solidarna i sprawiedliwa transformacja społeczno-gospodarcza regionów przemysłowych,
  • Przyroda – m.in. wspomaganie dążenia do neutralności klimatycznej dzięki pochłanianiu CO2 przez lasy i grunty, czy poprzez zarządzanie gospodarką wodna.

Głównym celem polskiej prezydencji na COP24 jest przyjęcie decyzji zapewniającej pełne wdrożenie Porozumienia paryskiego (tzw. pakiet implementacyjny – Reguły Katowickie). Pakiet implementacyjny nada Porozumieniu paryskiemu realny kształt wyznaczając ścieżkę, którą każde z państw zdecyduje się podążać w zakresie intensyfikacji działań na rzecz ochrony klimatu. Upraszczając można powiedzieć, że „bez Katowic nie ma Paryża”.

Michał Kurtyka, wiceminister: - Chcemy stworzyć warunki, w których odnalezienie wspólnego mianownika pomiędzy stanowiskami stron będzie możliwe. Przed nami niewątpliwie bardzo trudna dyskusja. Jej kluczowym elementem jest operacjonalizacja Porozumienia Paryskiego - tłumaczył. - Porozumienie w Katowicach ma określić, co znaczą wkłady krajowe, jak będą mierzone i jak będziemy się upewniać, że realizujemy światowe cele. Dopiero rozstrzygnięcie tych kwestii będzie tworzyło wiarygodne ramy globalnej polityki klimatycznej.

Kolejne ważne punkty to III Ministerialny Dialog na temat Finansowania Klimatycznego - wyznaczający finansowe ramy dla ochrony klimatu oraz Dialog Talanoa. To drugie wydarzenie ma na celu wspólną refleksję nad tym, jak Strony mają razem osiągać cele Porozumienia paryskiego.

Źródła cop24.gov.pl, Twitter

COP24 w Katowicach. Zbliżają się ważne rozmowy o sprawach klimatu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska