Szyszko uczestniczył w ubiegłym tygodniu w dyskusji dotyczącej ekologicznego rolnictwa i jego powiązań ze zmianami klimatu. Wydarzenie zostało zorganizowane przez Węgry, przy udziale Francji, ONZ ds. Wyżywienia i Rolnictwa (FAO) oraz Międzynarodowego Instytutu Badawczego Polityki Żywnościowej.
Według Szyszki rolnictwo i ekologiczne wpisują się w realizację zobowiązań wynikających z Porozumienia paryskiego. - Celem tej globalnej umowy jest osiągnięcie neutralności klimatycznej. Nie uda się jednak tego dokonać bez wykorzystania lasów i gleb – powiedział podczas spotkania polski minister środowiska.
- Działania zmierzające do zmniejszenia i stabilizacji stężenia dwutlenku węgla w atmosferze powinny nie tylko stymulować rozwój nowych technologii w zakresie produkcji energii. Konieczna jest także rekultywacja siedlisk przyrodniczych, takich jak lasy, ekosystemy borowinowe i gleby, ponieważ pochłaniają one CO2 z atmosfery. Ponadto, pochłanianie dwutlenku węgla przez żyjące, naturalne systemy przekłada się na ochronę różnorodności biologicznej, poprawę jakości powietrza i wody, a także powoduje wzrost produkcji biomasy – dodał Szyszko.
Szef resortu środowiska podkreślał, że w Polsce mamy dobre gleby, zdolne do produkcji żywności najwyższej jakości. Przypominał, że do obowiązków rolników należy zachowanie użytków zielonych i elementów krajobrazu, które nie są wykorzystywane do celów rolniczych.
Źródło: mos.gov.pl