Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Lista osiągnięć ministerstwa środowiska w ciągu 2 lat rządów

Oprac. AGW
Twitter/Min. Środowiska
Jak każdy resort, tak i ministerstwo środowiska podsumowało 2 lata swojego działania. Na co wskazał minister Jan Szyszko?

Minister zaczął od tego, że w przyszłym roku Polska będzie gospodarzem 24. konferencji w sprawie zmian klimatu. - Wybór naszego kraju na gospodarza COP24 stanowi o dużym zaufaniu do Polski na arenie międzynarodowej, zwłaszcza że już po raz czwarty Polska będzie sprawować Prezydencję COP, a po raz trzeci będziemy gościć u nas w kraju tę największą na świecie konferencję poświęconą zmianom klimatu - mówił. Naszemu krajowi podczas tego szczytu ma zależeć na przyjęciu pakietu decyzji wdrażających Porozumienie paryskie.

Osiągnięciem obecnej ekipy ma być nowe Prawo wodne, które wchodzi w życie 1 stycznia 2018 roku. - Celem tej ustawy będzie przede wszystkim stworzenie nowoczesnego i funkcjonalnego systemu zarządzania zasobami wodnymi w Polsce, finansowania gospodarki wodnej, a także usprawnienie mechanizmów zarządzania ryzykiem powodziowym. Ten akt legislacyjny przewidział także stworzenie Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie” – wyjaśniał Szyszko. - Ponadto, po ponad 30 latach, udało się zakończyć budowę zbiornika wodnego w Świnnej Porębie. Zbiornik ten jest kluczowy nie tylko dla ochrony województwa małopolskiego przed powodzią, lecz jest także elementem systemu przeciwpowodziowego całego kraju.

W podsumowaniu pojawiła się także - budząca wiele kontrowersji w całej Europie - Puszcza Białowieska. Minister podkreślał, że to unikat pod względem bioróżnorodności w skali całej Europy. - To, co jest tam od wieków niezmienne, chcemy w dalszym ciągu chronić. Jest to naszym obowiązkiem - podkreślał szef resortu. - Obecnie w Puszczy Białowieskiej w niebezpiecznym tempie rozwija się populacja kornika drukarza. Jednak Ministerstwo Środowiska oraz Lasy Państwowe robią wszystko, by osiągnąć wspólny cel, jakim jest przywrócenie jej zdrowia – dodał.

Kolejny punkt to uruchomienie programu pilotażowego dot. wdrażania zasad gospodarki o obiegu zamkniętym na terenach niezurbanizowanych (na terenie 5 gmin). - Wprowadziliśmy także w całym kraju jednolite zasady selektywnego zbierania odpadów komunalnych w podziale na 5 frakcji (papier, metal, szkło, plastik, odpady biodegradowalne). Dzięki temu zyskamy dobrej jakości surowiec, który będzie mógł trafić do recyklingu. Pamiętajmy, że Polska do roku 2020 musi osiągnąć 50 proc. recyklingu odpadów komunalnych.

Środowiskowym wyzwaniem jest walka o czystsze powietrze. - Do tej pory, dzięki realizacji rekomendacji KERM - Program „Czyste Powietrze” z 25.04.2017 r., udało się m. in. przyjąć strategiczne rozporządzenie w sprawie norm emisji dla kotłów. Oznacza to, że od lipca przyszłego roku w sprzedaży będą dostępne tylko piece spełniające najwyższe wymagania ekologiczne.

Ze środków NFOŚiGW do 2020 r., na działania poprawiające jakość powietrza resort środowiska przeznaczy w sumie 10 mld zł.

Ministerstwo postawiło na rozwój energii geotermalnej. - Źródła geotermalne w Polsce są unikatowe i przewyższają wielokrotnie nasze zapotrzebowanie, dlatego powinniśmy aktywnie inwestować w geotermię, co jest również priorytetem z punktu widzenia ochrony klimatu” – podkreślił podczas konferencji minister środowiska.

W wykazie prac ostatnich 2 lat Szyszko podał ochronę polskich lasów - dzięki ustawie. Prawo pierwokupu ma Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe. - Zebraliśmy ponad 3 mln podpisów obywateli w obronie polskich lasów i polskiej ziemi, dzięki czemu nie trafią one w obce ręce - argumentował. - Efekty te są istotne z punktu widzenia całego społeczeństwa, ponieważ sprzyjają trwałości lasów i bezpieczeństwu ekologicznemu kraju.
Zwalczanie ASF

Minister środowiska wspomniał o współpracy z resortem rolnictwa w zakresie walki z ASF. - Współdziałamy aktywnie z ministerstwem rolnictwa, a także przyczyniamy się do rozrzedzania populacji dzika na zarażonych terenach. Dzięki temu zmniejsza się liczba ognisk zachorowań na ASF.

Źródło: mos.gov.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska