Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Coraz więcej wiadomo o mieszkańcach Mroczy uwiecznionych na archiwalnym zdjęciu z 1936 r.

Maja Stankiewicz
Maja Stankiewicz
Ponownie publikujemy fotografię wykonaną w Mroczy w 1936 r. Może ktoś jeszcze rozpozna na niej swoich bliskich czy znajomych
Ponownie publikujemy fotografię wykonaną w Mroczy w 1936 r. Może ktoś jeszcze rozpozna na niej swoich bliskich czy znajomych Fot. Archiwum rodziny Deglerów
Wśród pamiątek przekazanych Mroczy przez rodzinę Czesława Deglera, przedwojennego burmistrza Mroczy, jest archiwalne zdjęcie wykonane na rynku w 1936 r. Próba ustalenia kto jest na fotografii przyniosła niespodziewane efekty.

Zobacz wideo: Więcej radarów na polskich drogach. Zapłaci za to Unia.

O cennym archiwum podarowanym Mroczy przez Zenona Dunajskiego, wnuka Czesława Deglera, przedwojennego burmistrza Mroczy, pisaliśmy na naszych łamach kilkakrotnie. Jedno z ofiarowanych zdjęć, wykonane na mroteckim rynku w lipcu 1936 r., przedstawia grupę nieznanych osób. Podjęto próbą ustalenia, kto jest na tej fotografii.

To Cię może również zainteresować

Marian Wiśniewski, dyrektor Miejsko Gminnego Ośrodka Kultury i Rekreacji w Mroczy, zwrócił się do mediów o upublicznienie fotografii. W M-GOK-u liczono, że ktoś ze starszych mieszkańców regionu, pamiętających przedwojenne czasy, rozpozna może na zdjęciu swoich znajomych lub bliskich. Także „Gazeta Pomorska” opublikowała starą fotografię. Efekty przeszły najśmielsze oczekiwania.

- Nie spodziewaliśmy się, że sprawa wywoła tak duże zainteresowanie mieszkańców region – informuje Marian Wiśniewski. - Mieliśmy wiele telefonów – przyznaje.

Historia jednej fotografii

Wśród osób, które odpowiedziały na apel jest wnuczka Władysława Błażejewskiego. To także dawny burmistrz Mroczy.

-Rozpoznała ona na zdjęciu swojego dziadka i babcię, Marię stojących na podwyższeniu oprócz Czesława Deglera. Na dodatek przywiozła rodzinne pamiątki, zdjęcia całej rodziny, portret Marii Błażejewskiej i największy dla nas skarb - portret burmistrza Władysława Błażejewskiego – cieszy się dyrektor M-GOKiR. -

Skąd taka radość? Bo tego portretu w Mroczy nie miał nikt, nawet Sebastian Mazur, twórca portalu o dawnej Mroczy. Brakowało go również do tej pory w galerii burmistrzów znajdującej się przed salą sesyjną ratusza.- Władysław Błażejewski dołączy wkrótce do tego zacnego grona - zapewnia Marian Wiśniewski.

Cennych informacji o historii Mroczy więcej

Ale na apel odpowiedzieli także inni. Irena Budziak rozpoznała na zdjęciu swego ojca Czesław Mathews, mieszkańca Trzeciewnicy, który był w poczcie sztandarowym Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży Męskiej.

Więcej wiadomości z Nakła i okolic na www.pomorska.pl/naklo[/a]

- Sztandar prawdopodobnie poświęcony został właśnie tego dnia – informuje Marian Wiśniewski.- Ksiądz, stojący w środku, to prawdopodobnie Marcin Rochowiak, budowniczy i ówczesny proboszcz mroteckiej parafii. Tę sprawę jeszcze badamy. Drugiego księdza jeszcze nie rozpoznano, ale może to być ówczesny wikariusz parafii – Strużyna.

Jak dowiadujemy się - ks. prob. Marcina Rochowiaka rozpoznała na archiwalnym zdjęciu m.in. 97-letnia Krystyna Dzieszka z Mroczy.

Ponownie publikujemy fotografię. Może ktoś jeszcze rozpozna na niej swoich bliskich czy znajomych. I czekamy na zapowiadaną wystawę archiwalnych dokumentów i zdjęć, które w ostatnich miesiącach trafiły do Mroczy. Ekspozycja miała być otwarta pod koniec 2020 r., ale pandemia pokrzyżowała te plany. Na tę chwilę konkretny termin wydarzenia nie został wyznaczony.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska