Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Coś zdrowego na świąteczny stół

Redakcja
sxc.hu
Podczas świątecznej uczty możemy skorzystać również ze zdrowych produktów. Skomponujmy menu z głową.

Burak czerwony - zawiera dużą ilość witaminy C, B1, karotenu i witaminy P, wiele makro- i mikroelementów; jest w nim dużo wapnia, magnezu, sodu, potasu oraz dwa rzadkie metale: rubid i cez. Ten skład chemiczny buraka ma bardzo duże znaczenie w zwalczaniu nowotworów. Burak oczyszcza organizm, działa krwiotwórczo, wzmacnia ogólnie, korzystnie wpływa na skórę, włosy i paznokcie, działa żółciopędnie, reguluje wypróżnienia. Neutralizuje niekorzystne, kwasotwórcze działanie potraw mięsnych i deserów. Wypłukuje także z organizmu toksyczny kwas moczowy, którego nadmiar może prowadzić do artretyzmu, wspomaga pracę wątroby i nerek. Poprawia krążenie krwi, udrażnia żyły, zapobiega powstawaniu zakrzepów. Jest pomocny przy zwalczaniu anemii i nadciśnienia tętniczego.

Chrzan

Zawiera między innymi: prowitaminę A, witaminy z grupy B, witaminę C, sole mineralne (wapń, potas, fosfor), enzymy. Chrzan przejawia działanie grzybobójcze, bakteriobójcze oraz niewielkie moczopędne, pobudza wydzielanie soków trawiennych, zaleca się go w kamicy nerkowej, zwykłej niestrawności, w niedokwaśności. Zewnętrznie w okładach łagodzących można go stosować na dolegliwości reumatyczne, nerwobóle i bóle mięśni. Uwaga! Nie wolno spożywać chrzanu osobom cierpiącym na marskość wątroby, stany zapalne przewodu pokarmowego, ostre i przewlekłe choroby nerek. Nie jest także zalecany małym dzieciom, ponieważ może mieć działanie drażniące przewód pokarmowy.

Kapusta

Jest bogactwem żelaza, magnezu, potasu i siarki, a także mikroelementów i witamin oraz aminokwasów i enzymów. Najbardziej wartościowa jest świeża kapusta biała, czerwona i włoska. Wyciśnięty z niej sok pomaga przy owrzodzeniu żołądka i dwunastnicy, niedokwaśności i nadkwaśności, może być również stosowany w chorobach dróg oddechowych i strun głosowych, zapaleniu pęcherzyka żółciowego, chorobach wątroby i śledziony oraz ogólnym zmęczeniu.

Orzechy

Spożywanie garści orzechów włoskich może łagodzić szkodliwy wpływ tłustych posiłków na tętnice - wynika z badań szpitala klinicznego Uniwersytetu w Barcelonie. Badania wykazały, że zarówno oliwa z oliwek, jak i orzechy łagodziły wzrost poziomu wolnych rodników, które działają utleniająco na różne składniki komórek naczyń oraz stany zapalne w naczyniach, prowadząc do rozwoju miażdżycy. Okazało się jednak, że dodatek orzechów włoskich znacznie bardziej niż oliwa poprawiał elastyczność tętnic.

Seler

Zawiera potas, cynk, wapń, żelazo, fosfor, magnez i witaminy: C, z grupy B, PP, E oraz prowitaminę A. Świetnie działa na skórę, pomaga jej utrzymać właściwe nawilżenie i sprężystość, opóźnia pojawienie się zmarszczek. Dlatego przypisuje mu się właściwości odmładzające. Właściwości lecznicze ma przede wszystkim seler surowy. Jest przydatny przy dolegliwościach żołądkowych, reumatyzmie, otyłości, schorzeniach pęcherza moczowego. Surówki i soki z selera są niskokaloryczne i oczyszczają organizm z toksyn. Mogą być spożywane przez osoby dbające o linię i chorych na cukrzycę, ponieważ seler zawiera bardzo mało cukru.

Śliwki suszone

Warto wiedzieć, że susz śliwkowy jest pięciokrotnie bogatszy w witaminę A i zawiera siedem razy więcej błonnika niż świeże owoce. Ze względu na wyjątkowe bogactwo żelaza oraz fosforu suszone śliwki są zalecane małym dzieciom i wegetarianom oraz osobom na diecie, zmuszonym przyjmować lekkostrawne pokarmy. Systematyczne jedzenie 3 suszonych śliwek dziennie lub picie szklanki kompotu z suszu ureguluje pracę przewodu pokarmowego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska