Spis treści
Najnowsza wersja projektu ustawy o warunkach dopuszczalności powierzania pracy cudzoziemcom w Polsce ogranicza możliwości zatrudniania cudzoziemców na podstawie umów cywilnoprawnych.
Jak zatrudnić cudzoziemca? Stosunek pracy, umowa o pracę
Projekt zmian w ustawie przyjął Komitet do Spraw Europejskich. Warunkiem wydania zezwolenia na zatrudnienie, ma być wykonywanie jej przez cudzoziemca w ramach stosunku pracy. Z kolei oświadczenie o powierzeniu pracy cudzoziemcowi zostanie wpisane do ewidencji tylko w przypadku zatrudnienia na podstawie umowy o pracę.
Firmy: "Umowy cywilnoprawne są potrzebne w niektórych usługach"
- Umowy cywilnoprawne mają swoje przeznaczenie gospodarcze - komentuje komentuje Nadia Winiarska, ekspertka Konfederacji Lewiatan. - Są stosowane w niektórych branżach ze względu na rodzaj świadczonych usług i sposób ich wykonywania. Kwestia korzystania z nich powinna być przedmiotem odrębnej dyskusji. W ramach prac nad ustawą dotyczącą zatrudnienia cudzoziemców nie powinno się poddawać ocenie różnych form współpracy, bez analizy szerszego kontekstu prawnego i rynkowego oraz gospodarczych skutków projektowanej regulacji.
Zatrudnianie tylko na etat. Tak to się może skończyć!
Podczas, gdy ustawodawca uzasadnia wprowadzenie ograniczeń i wymuszanie jednej formy zatrudnienia cudzoziemców koniecznością objęcia ich szczególną ochroną, w praktyce może to prowadzić do skutków odwrotnych od zamierzonych.
- Proponowane przepisy mają wejść w życie już 1 stycznia 2025 roku. Wątpliwe jest, czy firmy, które dotychczas zatrudniały cudzoziemców na podstawie umów cywilnoprawnych, zaoferują im teraz etat. Prawdopodobnie skończy się na nielegalnym zatrudnieniu bez jakiejkolwiek umowy – uważa Winiarska.
Projekt ustawy jest krytykowany przez Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców: „Większa ochrona cudzoziemców, na którą powołuje się resort pracy, będzie pozorna i nie doprowadzi do zamierzonego przez resort pracy skutku. Spowoduje ona w efekcie jeszcze większy rozrost czarnej strefy zatrudnienia i innych, wątpliwych form zatrudnienia, które nie wymagają posiadania zezwolenia na pracę.”
Na Kujawach i Pomorzu pracuje coraz więcej cudzoziemców - liczby
Przypomnijmy, w naszym regionie pracuje coraz więcej obcokrajowców. Obywatele Ukrainy to wciąż najliczniejsza grupa legalnych pracowników z obcym paszportem w naszym województwie, następne w kolejności są Białoruś i Indie - wynika z informacji Kujawsko-Pomorskiego Oddziału ZUS.
- Pod koniec sierpnia mieliśmy niemal 28,9 tys. legalnie zatrudnionych z Ukrainy i jest to wzrost o ponad 2 tys. w porównaniu do grudnia 2023,
- liczba Białorusinów wyniosła 133,9 tys., przez 8 miesięcy przybyło ich odpowiednio o ponad 4,5 tys. i 648 osób,
- obywateli Indii było 988.
Na kolejnym miejscu są Gruzini - 926. W porównaniu do danych z końca ubiegłego roku w naszym regionie nastąpił wzrost obywateli Indii o 84 osoby, a Gruzinów o 149.
Na Kujawach i Pomorzu wzrosła także liczba pracujących cudzoziemców z takich państw, jak np.:
- Kolumbia (o 323 osoby),
- Mołdawia (o 104 osoby),
- czy Zimbabwe (o 82 osoby).
