MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kujawsko-Pomorskie firmy zatrudniają coraz więcej ludzi z całego świata. Najczęściej z tych krajów. Znamy liczby!

Agnieszka Domka-Rybka
Agnieszka Domka-Rybka
Na Kujawach i Pomorzu najwięcej zarejestrowanych w ZUSjest obywateli Ukrainy, ponad 28 tys., a ponadto np. Białorusini - 3 tys., obywatele Indii - 938, Gruzini 834.
Na Kujawach i Pomorzu najwięcej zarejestrowanych w ZUSjest obywateli Ukrainy, ponad 28 tys., a ponadto np. Białorusini - 3 tys., obywatele Indii - 938, Gruzini 834. Anna Kaczmarz
W naszym regionie przybyło legalnie pracujących obcokrajowców, gdzie jest ich o 10 proc. więcej niż rok temu. Przeważają Ukraińcy, Białorusini i obywatele Indii. Idą zmiany dla obywateli UA.

Spis treści

Liczba cudzoziemców zgłoszonych w kraju do ubezpieczeń społecznych wzrosła w ciągu roku o 65 tys. Na koniec marca br. wynosiła 1 mln 138 tys. osób. Największą grupę wśród obcokrajowców stanowią obywatele zza wschodniej granicy, czyli Ukraińcy, Białorusini i Gruzini.

Cudzoziemcy w pracy. Tylu ich jest na Kujawach i Pomorzu

- Porównując statystyki z marca 2023 roku do marca 2024, widać wzrost liczby cudzoziemców zgłoszonych do ZUS o 6 proc., a w naszym województwie aż o 10,5 procent - informuje Krystyna Michałek, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa kujawsko-pomorskiego. - Na koniec marca do ubezpieczeń emerytalnego i rentowych w ZUS-ie zgłoszonych było 1 mln 138 tys. obcokrajowców, w regionie niemal 40,5 tys.

Od wielu lat największą grupę wśród pracujących obcokrajowców w naszym kraju stanowią obywatele Ukrainy. Na koniec marca br. było ich ponad 762 tys., w regionie ponad 28 tys. Drugą liczną grupą cudzoziemców przyjeżdżających do Polski są obywatele Białorusi. Na koniec marca br. liczba Białorusinów zgłoszonych do ubezpieczeń społecznych wyniosła niemal 131,9 tys. To o 13,7 proc. więcej niż w marcu ubiegłego roku. Także w województwie kujawsko-pomorskim wzrosła liczba obywateli Białorusi z 2,3 tys. do 3 tys.

Na Kujawach i Pomorzu trzecią najliczniejszą grupę wśród obcokrajowców pracujących i odprowadzających składki do ZUS-u stanowią obywatele Indii, których jest 938, przybyło ich o 165 osób. Dość silną reprezentację wśród osób podlegających ubezpieczeniom społecznym stanowią także Gruzini. Legalne zatrudnienie podjęło ponad 26 tys. obywateli tego państwa. W regionie jest ich obecnie 834, od marca 2023 r. ubyło ich o 6,2 proc. Ponadto w naszym województwie można zaobserwować niemal trzykrotny wzrost ubezpieczonych z Chin (o 130 osób). W stosunku do marca ubiegłego roku przybyło nam też ubezpieczonych m.in. z Wietnamu (o 199 osób) i Rumunii (o 97 osób).

Obcokrajowcy na umowie o pracę i mają firmy

Większość cudzoziemców, bo aż 59 proc., którzy podlegają ubezpieczeniom społecznym, to osoby zatrudnione na umowę o pracę.

Pozostali albo założyli własną firmę, albo pracują na umowach zleceniach czy też na podstawie innych umów, od których istnieje obowiązek opłacania składek na ubezpieczenia społeczne.

- Na Kujawach i Pomorzu obcokrajowcy nie tylko podejmują pracę, ale też sami zakładają firmy, tworząc miejsca pracy. W regionie na prowadzenie działalności gospodarczej zdecydowało się 1,9 tys. cudzoziemców. Do najbardziej przedsiębiorczych należą przedstawiciele Ukrainy – 884 prowadzi własny biznes - dodaje Krystyna Michałek.

Ukraińcy w Polsce - tak zmienią się przepisy

Tymczasem trwają prace nad zapowiadaną nowelizacją ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa. Projekt zakłada liczne zmiany w przepisach obowiązujących po 24 lutego 2022 roku.

  • Jak ocenia Konfederacja Lewiatan, dobrym rozwiązaniem jest przedłużenie do 30 września 2025 r. okresu, w którym pobyt na terytorium Polski obywateli UA, którzy przybyli do nas w wojną, jest uznawany za legalny. Dobre jest też wydłużenie okresu ważności dokumentów pobytowych, które straciły ważność po 24 lutego 2022 r.

- Popieramy każde rozwiązanie umożliwiające stabilizację obywateli Ukrainy, dlatego pozytywnie oceniamy stworzenie instrumentu, dzięki któremu osoby korzystające dotychczas z ochrony czasowej będą mogły zalegalizować pobyt w Polsce na 3 lata i podejmować pracę bez ograniczeń - komentuje Nadia Kurtieva, ekspertka Konfederacji Lewiatan.

Skrócenie terminu z 14 do 7 dni na przekazanie powiadomienia przez pracodawcę zatrudniającego obywatela Ukrainy, może stanowić wyzwanie dla dużych firm z wysokim odsetkiem cudzoziemców. Złożona struktura organizacyjna firmy, przepływ informacji i obieg dokumentów mogą utrudnić zachowanie tego krótszego terminu.

– Należy ograniczać nadużycia związane z nielegalnym zatrudnianiem cudzoziemców. Ale jest ryzyko, że nieuczciwe firmy, które do tej pory zatrudniały pracowników nielegalnie, nie będą przestrzegać przepisów nawet po zmianach. Skrócenie terminu na wysłanie powiadomienia do PUP może wpłynąć negatywnie na uczciwych pracodawców, którzy starają się sumiennie spełniać obowiązki związane z legalnym zatrudnieniem, bo będą mieli mniej czasu na dopełnienie formalności - podsumowuje Kurtieva.

od 7 lat
Wideo

Michał Probierz o Ekstraklasie i Euro

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska