Czarny Piątek. W wielu miastach polski odbyły się protesty. Co jest powodem wyjścia kobiet na ulice? Czytaj w dalszej części artykułu.

W Sejmie właśnie trwają pracę nad projektem „Stop Aborcji” ograniczającym dostęp do tego zabiegu. Opinię na ten temat wydał m.in. Episkopat Polski, który zachęca Sejm do przegłosowania ustawy całkowicie zakazującej aborcji. Kobiety w całej Polsce organizują Czarny Protest.

"Czarny piątek" w Grudziądzu. Kobiety wyjdą na Rynek protestować [wideo]

- Ogólnopolski Strajk Kobiet wzywa do czarnego piątku! Kto może - będzie w Warszawie, kto nie może - walczy lokalnie! Niech w każdym miejscu, od Warszawy przez każde miasto, miasteczko i wieś rozlegnie się krzyk - Stop! Koniec z uprzedmiotowieniem kobiet! Żądamy równych praw, ochrony naszego życia, zdrowia i naszej wolności! - piszą na Facebooku organizatorzy Czarnego Piątku w Poznaniu.

Tymczasem zwolennicy zaostrzenia prawa też manifestowali. - - W tym roku chcemy szczególnie upomnieć się o pełne prawo do urodzenia się dzieci chorych i taką politykę państwa, która w swoim centrum stawia rodzinę. Będziemy więc domagać się jak najszybszego przyjęcia przez Sejm w formie ustawy obywatelskiego projektu "Zatrzymaj aborcję" - wyjaśniają organizatorzy z Poznania.


Czarna Środa na Starym Rynku w Bydgoszczy - zobacz wideo.

Czarny piątek. Co to jest?
Masowe protesty kobiet przeciwko zaostrzaniu i tak restrykcyjnego prawa do przerwania ciąży zaczęły się w 2016 roku.

3 października 2016 roku odbył się słynny Czarny Protest. W ponad 150 miastach w Polsce i 60 za granicą na ulice wyszło około 250 tys. osób, sprzeciwiając się planom wprowadzenia całkowitego zakazu aborcji. Niemal tyle samo Polek nie poszło tego dnia do pracy, ponad pół miliona osób, na znak poparcia dla protestu, ubrało się na czarno.

Ogólnopolski Strajk Kobiet był największym protestem społecznym po 1989 roku. Ubrane na czarno kobiety, dzierżąc w dłoniach symboliczne wieszaki, pokazały, że są jednością i siłą, z którą każdy rząd musi się liczyć

Czarny Piątek 2018. W jakich miastach?
Lista wydarzeń: