Ceny czereśni i truskawek na początku czerwca 2020 r.
W piątek 5 czerwca na targowisku w Wąbrzeźnie kilogram czereśni kosztował 20 zł, dzień wcześniej w Szubinie (powiat nakielski) - 25 zł, a w Kowalu w powiecie włocławskim 24 zł/kg, wynika z notowań Kujawsko-Pomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego.
W notowaniach Rynku Hurtowego Bronisze nie pojawiły się jeszcze krajowe czereśnie. Te importowane są tu w cenie od 14 do 22 zł/kg i to spadek o 20% w porównaniu z poprzednim, piątkowym notowaniem.
Wyraźnie spadły ceny hurtowe krajowych truskawek. 8 czerwca cena wynosiła od 3,75 do 5 zł/kg, jeszcze 4 czerwca wyceniano te owoce na 7-10 zł/kg. W ostatnich dniach zaczął się wysyp truskawek uprawianych na polach bez okryć. W piątek w regionie na straganach wyceniano je na 10-14 zł/kg. Z każdym dniem powinno być taniej.
Majowe przymrozki uszkodziły część kwiatów czereśni i truskawek
Główny Urząd Statystyczny podaje, że w 2019 r. powierzchnia uprawy czereśni w sadach w Polsce wyniosła 9,8 tys. ha, to niemal identyczny obszar, jak rok wcześniej. Ubiegłoroczne zbiory określono na 44,4 tys. ton, o 1/4 mniejsze niż w poprzednim roku.
Uprawy ogrodnicze na ogół dobrze przezimowały, jednak zaszkodziły im wiosenne przymrozki - najwięcej strat spowodowały te majowe. "Przymrozkowe uszkodzenia kwiatów i zawiązków dotyczą prawie wszystkich gatunków roślin sadowniczych, lecz są bardzo zróżnicowane w zależności od położenia plantacji i odmiany (na niektórych plantacjach w ogóle nie wystąpiły). Najwięcej uszkodzeń zanotowano dla brzoskwiń, moreli, czereśni i wiśni oraz jabłoni", odnotowuje GUS w Wiosennej ocenie stanu upraw rolnych i ogrodniczych w 2020 r.". To samo dotyczy truskawek, na wielu plantacjach pierwsze kwiaty zmarzły. Do końca kwietnia dotkliwa dla roślin była również susza.
bronisze.com.pl, GUS, KPODR
