MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Czosnek niedźwiedzi już rośnie. Ale żeby go zbierać, musisz pamiętać o tej formalności. Inaczej zapłacisz nawet 5000 kary zł kary!

Katarzyna Laszczak
Katarzyna Laszczak
Czosnek niedźwiedzi można uprawiać w ogrodzie i tam można go zbierać bez ograniczeń. Ale na zbiór dzikiego czosnku potrzebne jest pozwolenie.
Czosnek niedźwiedzi można uprawiać w ogrodzie i tam można go zbierać bez ograniczeń. Ale na zbiór dzikiego czosnku potrzebne jest pozwolenie. pixabay, Katarzyna Laszczak
Czosnek niedźwiedzi już się pojawia. To bardzo smaczna i zdrowa roślina. Od jakiegoś czasu zyskuje coraz większość popularność, rośnie też grono jej smakoszy. Jest jednak pewien problem – czosnek niedźwiedzi to roślina częściowo chroniona, a możliwość jej zbioru ograniczają przepisy. Za nielegalny zbiór grożą wysokie kary. Sprawdź, gdzie można zbierać czosnek niedźwiedzi i co zrobić, żeby nie dostać grzywny.

Spis treści

Czosnek niedźwiedzi jest pyszny i zdrowy, ale chroniony!

Czosnek niedźwiedzi to roślina, która rośnie dziko w Polsce, głównie w lasach liściastych. Jej liście zaczynają pojawiać się w marcu, a okres największej obfitości tej rośliny to kwiecień i maj. Potem czosnek niedźwiedzi zaczyna kwitnąć, a jego liście tracą smak i aromat, stają się też coraz bardziej łykowate. Po kwitnieniu liście czosnku niedźwiedziego zasychają.

Czosnek niedźwiedzi był znany i używany od lat. Jest ceniony przede wszystkim za walory smakowe – jego liście mają wyraźny smak czosnku, ma także sporo właściwości korzystnych dla zdrowia.

W ostatnich latach ta roślina to prawdziwy hit kulinarny. Jest jednak bardzo ważna kwestia. Czosnek niedźwiedzi jest objęty częściową ochroną gatunkową. To oznacza, że możliwość zbierania tej rośliny jest ograniczona przepisami, a za ich łamanie grozi grzywna lub nawet areszt.

Czosnek niedźwiedzi. O tych przepisach musisz wiedzieć

O ochronie czosnku niedźwiedziego mówi Rozporządzenie Ministra Środowiska z dnia 9 października 2014 r. w sprawie ochrony gatunkowej roślin (Dz.U. 2014 poz. 1409). Czosnek niedźwiedzi (Allium ursinum) znajduje się na liście roślin objętych ochroną częściową (Załącznik 2). Jednak jest mowa o nim również w kolejnym przepisie (Załącznik 3), w którym znajdujemy informację:

Zbiór ręczny z licznych populacji, wyłącznie na obszarze województw: śląskiego, małopolskiego i podkarpackiego. Zostawić nie mniej niż 75% populacji. Nie należy uszkadzać części podziemnych.

Czy to znaczy, że są to jedyne wymogi, których trzeba przestrzegać? Otóż nie. Jest jeszcze par. 8 pkt. 2a wspomnianego rozporządzenia, który precyzuje, że aby prowadzić zbiór m.in. czosnku niedźwiedziego (i innych gatunków wymienionych w Załączniku 3) potrzebne jest zezwolenie regionalnego dyrektora ochrony środowiska lub Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska na ich pozyskanie.

Zapamiętaj! dziko rosnący czosnek niedźwiedzi można zbierać tylko w województwie śląskim, małopolskim i podkarpackim, wyłącznie mając odpowiednie zezwolenie.

Zezwolenie na zbiór czosnku niedźwiedziego. Kto je wydaje?

Po zezwolenie należy zwrócić się do właściwego miejscowo Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska (RDOŚ), czyli odpowiednio w Katowicach, Krakowie lub Rzeszowie, w zależności od tego, gdzie zamierzamy zbierać czosnek.

Ile kosztuje pozwolenie na zbiór czosnku niedźwiedziego?

Niestety uzyskanie odpowiedniego dokumentu nie jest bezpłatne.

Wydanie zezwolenia podlega opłacie skarbowej w wysokości 82 zł. Część podmiotów może zostać zwolniona z tego obowiązku, jeśli kwalifikują się jako wyjątki określone ustawie o opłacie skarbowej. – informuje RDOŚ w Katowicach.

Sprawdź: Czosnek niedźwiedzi jest podobny do kilku trujących roślin. Sprawdź, na co uważać

Przez jaki okres obowiązuje zezwolenie na zbiór czosnku niedźwiedziego?

Czas, na jaki zostanie wydane pozwolenie, zależy od kilku czynników, a wnioski są rozpatrywane indywidualnie. Przykładowo w RDOŚ w Katowicach pierwsze jest wydawane na rok, a kolejne na 5 lat.

Co po zbiorach? Zezwolenie to nie wszystko

Warto wiedzieć, że osoba, która uzyskała pozwolenie na zbiór czosnku, będzie musiała złożyć sprawozdanie z tego, w jaki sposób wykorzystała je. Przede wszystkim należy określić lokalizację i powierzchnię miejsca, w którym zbieraliśmy czosnek, a także podać ilość zebranych okazów i oszacować, jakie zasoby pozostały na miejscu (nie może to być mniej niż 75% populacji).

Jaka kara grozi za zbiór czosnku niedźwiedziego?

Jeśli będziemy zbierać dziki czosnek niedźwiedzi w regionach innych niż województwa śląskie, małopolskie i podkarpackie, a na ich terenie będziemy to robić bez odpowiedniego dokumentu, musimy się liczyć z poważnymi konsekwencjami. Zgodnie z art. 131 pkt 14 ustawy o ochronie przyrody (Dz.U. 2004 nr 92 poz. 880):

Kto bez zezwolenia lub wbrew jego warunkom narusza zakazy w stosunku do roślin, zwierząt lub grzybów objętych ochroną gatunkową – podlega karze aresztu albo grzywny.

A kodeks wykroczeń (Art. 24) określa wysokość grzywny na od 20 do 5000 zł.

Gdzie można zbierać czosnek niedźwiedzi bez zezwolenia?

Czy to oznacza, że zawsze, gdy chcemy się cieszyć smakiem np. pesto z czosnku niedźwiedziego z własnego zbioru, musimy uzyskać decyzję administracyjną? Nie. Czosnek niedźwiedzi możemy spokojnie uprawiać i zbierać w ogrodach. Z tym że cebulki i nasiona, które posadzimy, nie mogą pochodzić np. z lasu. Jednak można je legalnie kupić, a często w maju-kwietniu w sprzedaży pojawia się czosnek niedźwiedzi w doniczkach. Jak precyzuje RDOŚ w Katowicach:

Zakazy obowiązujące w stosunku do czosnku niedźwiedziego dotyczą stanowisk z naturalną, dziką populacją. Wszystkie stanowiska, w których czosnek niedźwiedzi jest nasadzany lub uprawiany, nie podlegają ochronie prawnej. Co ważne, osobniki do takowej hodowli nie mogą zostać pozyskane ze stanowisk dziko występujących bez stosownego zezwolenie RDOŚ.

Co zawiera pozwolenie na zbiór czosnku niedźwiedziego?

Jak informuje RDOŚ w Katowicach, jest to decyzja administracyjna, która zawiera:

 1. oznaczenie organu administracji publicznej;
 2. datę wydania;
 3. oznaczenie strony lub stron;
 4. powołanie podstawy prawnej;
 5. rozstrzygnięcie;
 6. uzasadnienie faktyczne i prawne;
 7. pouczenie, czy i w jakim trybie służy od niej odwołanie oraz o prawie do zrzeczenia się odwołania i skutkach zrzeczenia się odwołania;
 8. podpis z podaniem imienia i nazwiska oraz stanowiska służbowego pracownika organu upoważnionego do wydania decyzji.

Dodatkowo przepisy szczegółowe na podstawie ustawy z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody (Dz. U. z 2022 r. poz. 916 z późn. zm.) określają, że decyzja winna zawierać:

 1. imię, nazwisko i adres albo nazwę i siedzibę wnioskodawcy;
 2. cel wykonania wnioskowanych czynności;
 3. opis czynności, na którą może być wydane zezwolenie (w tym przypadku zbioru okazów);
 4. nazwę gatunku lub gatunków, których będą dotyczyć działania, w języku łacińskim i polskim, jeżeli polska nazwa istnieje (w tym przypadku czosnek niedźwiedzi);
 5. liczbę lub ilość osobników, których dotyczy wniosek, o ile jest to możliwe do ustalenia (liczba lub powierzchnia planowanego zbioru);
 6. wskazanie sposobu, metody i stosowanych urządzeń lub sposobu zbioru roślin , a także miejsca i czasu wykonania czynności oraz wynikających z tego zagrożeń;
 7. wskazanie podmiotu, który będzie dokonywał zbioru roślin.
Polecjaka Google News - RegioDom

To przyda Ci się w ogrodzie

Materiały promocyjne partnera
Dodaj firmę
Logo firmy Ministerstwo Klimatu i Środowiska
Warszawa, ul. Wawelska 52/54
Autopromocja
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Tomasz Adamek na gorąco komentuje swój pierwszy występ we freakach

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska