Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Czy można rozliczyć PIT wspólnie ze zmarłym współmałżonkiem? Mamy odpowiedź Izby Skarbowej

Małgorzata Stempinska
Małgorzata Stempinska
Bruno Fidrych
ZUS wyśle PIT po zmarłym współmałżonku, ale tylko na wniosek. Czy można się potem razem rozliczyć? Mamy odpowiedź z Izby Administracji Skarbowej.

Zobacz wideo: KWP w Bydgoszczy przejęła nielegalną broń i narkotyki

od 16 lat

Skontaktowała się z nami Czytelniczka:

- W ubiegłym roku zmarł mój mąż. Dostaję po nim rentę rodzinną wynoszącą 85 procent jego emerytury. Czy za 2022 rok mogę się razem rozliczyć ze zmarłym współmałżonkiem? Jeśli tak, to jak to zrobić? Czy urząd skarbowy za mnie rozliczy PIT-a? Wiem, że ZUS w lutym zakończył wysyłkę PIT-ów do emerytów i rencistów. Nie wiem, dlaczego, ale PIT-a męża nie dostałam - mówi Czytelniczka.

Krystyna Michałek, regionalny rzecznik ZUS województwa kujawsko-pomorskiego, odpowiada, że PIT po współmałżonku, który nie żyje, nie przyjdzie „z urzędu”.

- PIT po zmarłym małżonku czy małżonce wysyłany jest tylko na wniosek. Należy pisemnie lub osobiście wystąpić do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych o PIT - mówi Krystyna Michałek.

Czy małżonkowie mogą się wspólnie rozliczyć z fiskusem?

Jak najbardziej!

- Usługa Twój e-PIT umożliwia rozliczenie wspólnie ze zmarłym małżonkiem. Gdy uwierzytelnimy zmarłego małżonka, w zeznaniu automatycznie zostanie wskazany taki sposób rozliczenia - zaznacza Kinga Błaszczyńska, rzecznik Izby Administracji Skarbowej w Bydgoszczy.

Jak dodaje, w zeznaniu należy wybrać kafel „Wspólnie z małżonkiem”, potwierdzić wybór i uwierzytelnić małżonka jego danymi, wskazując numer PESEL lub NIP i datę urodzenia, łączny przychód za 2021 rok, jedną kwotę przychodu z jednej informacji od płatnika i potwierdzić te dane kwotą nadpłaty/do zapłaty wynikającą z rozliczenia PIT za 2021 rok.

PIT czeka na nas w internecie

Przypominijmy, że od 15 lutego br. większość podatników ma już dostęp do wypełnionych deklaracji, które czekają w usłudze Twój e-PIT. Stosowny formularz PIT możemy wypełnić tradycyjnie w formie papierowej, dostarczyć fiskusowi online korzystając np. z oficjalnego serwisu e-Deklaracje (formularz interaktywny w e-Urzędzie Skarbowym) lub skorzystać z wypełnionego zeznania podatkowego, udostępnionego przez Krajową Administrację Skarbową, czekającego na platformie Ministerstwa Finansów. Chodzi o Twój e-PIT.

– W świetle prawa to „Kowalski”- podatnik jest odpowiedzialny za rozliczenie się z fiskusem – chodzi zarówno o dostarczenie na czas odpowiedniego dokumentu, jak i o poprawne wypełnienie formularza – a nie jego pracodawca czy Urząd Skarbowy. Dlatego pamiętajmy o tym, by dokładnie sprawdzić zeznanie podatkowe, które czeka na nas w serwisie Twój e-PIT. Jeżeli zauważymy jakieś błędy lub nieścisłości, poprawmy je. Mamy na to czas do 2 maja. Jeżeli tego nie zrobimy, urząd przyjmie nasze zeznanie w błędnej formie, a to już wiąże się dla podatnika z pewnymi konsekwencjami, także finansowymi – komentuje Aneta Miszczak, ekspert Intrum.

Nie przegap

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska