CBŚP rozbiła grupę przestępczą w regionie

Przypomnijmy. Z Muzeum Okręgowego w Toruniu na przestrzeni 9 lat zginęło 361 zabytkowych monet o łącznej wartości ponad 1,5 miliona zł. Najstarsze pochodziły z XIII wieku. Jak stwierdzili biegli, wszystkie były dobrami szczególnie cennymi dla dziedzictwa kulturowego.
Kradzież 194 najcenniejszych numizmatów Prokuratura Okręgowa w Toruniu przypisała byłemu już kustoszowi muzeum - Adamowi M. Miał on przez 9 lat okradać własne miejsce pracy i odsprzedawać monety numizmatykowi z toruńskiej starówki Andrzejowi R. W czerwcu br. Prokuratura Okręgowa w Toruniu poinformowała o skierowaniu do sądu aktu oskarżenia przeciwko obu mężczyznom.
Polecamy
- Terytorialsi wzięli udział w szkoleniach we współpracy z amerykańskimi instruktorami
- Salon samochodowy KIA przy ul. Popiełuszki został zburzony i przeniesiony
- Składy opału w Toruniu świecą pustkami! Niektórzy rozważają zamknięcie interesu
- Kontrowersje wokół posła Lenza. Jak trafił do polityki? Co w niej osiągnął?
Radni poruszeni. Pytają o bezpieczeństwo zbiorów i nadzór
Sprawa wstrząsnęła opinia publiczną. Od razu pojawiły się pytania o nadzór dyrekcji. Jak się okazało, prokuratura badała odpowiedzialność w tym zakresie Marka Rubnikowicza, byłego już dyrektora muzeum. Żadnych zarzutów mu jednak nie postawiła i ten wątek śledztwa umorzyła.
Nadal aktualne pozostały jednak pytania o bezpieczeństwo zbiorów obecnie. Ten temat w interpelacjach do prezydenta Michała Zaleskiego drążyli m.in. radni Michał Jakubaszek (PiS) i Piotr Lenkiewicz (KO). Z odpowiedzi prezydenta dowiedzieli się, że zbiory są w pełni bezpieczne - system ich ochrony spełnia wymagane standardy. Szczegółów nie podano, bo są to "dane poufne".
Polecamy
Radny Jakubaszek od prezydenta dowiedział się, że "wszystkie obowiązujące procedury (ochrony i bezpieczeństwa-red.) były przestrzegane (również-red.) w okresie występowania kradzieży". Osobą odpowiedzialną był opiekun monet, jednoosobowo odpowiedzialny za kolekcję i "uprawniony do nieograniczonego przebywania w magazynie w godzinach pracy". Mowa tutaj, oczywiście, o kustoszu Adamie M. Dyrektor muzeum i jego zastępca ds. naukowych pełnili nad nim nadzór merytoryczny. -Powyższy zakres nie obejmował nadzoru nad magazynem zbiorów - informuje Michał Zaleski, prezydent Torunia.
Czy toruńska placówka ma szanse na status muzeum narodowego?
W połowie sierpnia w muzeum odbyć ma się spotkanie z radnymi, którzy są zainteresowani sprawą. Wyjaśnień szczegółowych gotowi są im udzielać obecna pani dyrektor - Aleksandra Mierzejewska - oraz były dyrektor Marek Rubnikowicz.
-Sprawa jest trudna i, niestety, szkodzi przynajmniej wizerunkowi placówki. Jak się dowiedzieliśmy, od kilku dobrych miesięcy trwają starania o przyznanie muzeum statusu muzeum narodowego (finansowanego z budżetu państwa-przyp.red.). Chyba nikt w Toruniu nie chciałby, aby taka szansa placówkę ominęła. Tym bardziej, że ma przecież na koncie niekwestionowane zasługi i sukcesy. Dość wspomnieć, że wśród tegorocznych laureatów prestiżowego konkursu na Europejskie Muzeum Roku - EMYA 2022 znalazł się Dom Mikołaja Kopernika (część muzeum okręgowego), który otrzymał specjalne wyróżnienie - mówi Piotr Lenkiewicz (KO), przewodniczący komisji kultury w Radzie Miasta Torunia.
Szeroko o sprawie - w piątkowym Magazynie "Nowości".
Polecamy nasze grupy i strony na Facebooku: