Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Czy pompa oznacza dodatkowe trudności?

OPRAC. MKJ (źródło:ES Polska)
Kolektor gruntowy będzie źródłem ciepła dla tego nowo wybudowanego domu
Kolektor gruntowy będzie źródłem ciepła dla tego nowo wybudowanego domu Fot. viessmann
Do ogrzewania naszego domu postanowiliśmy wykorzystać pompę cieplną.

Czy w związku z tym powinniśmy przewidzieć jakieś dodatkowe czynności na placu budowy? Może też jakieś dodatkowe trudności?

Decydując się na pompę ciepła, na pewno będziemy potrzebować dodatkowej powierzchni na umieszczenie kolektora. Największej działki - nawet ok. 600 m kw. - wymaga zabudowa kolektora płaskiego, zdolnego ogrzać dom o powierzchni ok. 150 m kw.

Ale kolektor spiralny lub pionowy - będzie wymagał od nas działki tylko o 30 m kw. większej.

Najmniej wymagająca - ale i najmniej skuteczna w naszym klimacie - będzie pompa z powietrzem jako dolnym źródłem ciepła. Nie wymaga ona działki większej od standardowej.

Płaski, pionowy, poziomy czy spiralny?
Na rynku dostępnych jest kilka rodzajów kolektorów: płaski, spiralny, pionowy, czy też wykorzystujący jako dolne źródło ciepła studnie głębinowe lub powietrze atmosferyczne.

Kolektory poziome: płaskie i spiralne, wykorzystują ciepło z gruntu, pochodzące z promieniowania słonecznego, pobierane w większości za pośrednictwem wody deszczowej wnikającej w ziemię. Dlatego należy umieszczać je na niewielkich głębokościach - maksymalnie 1,7 metra pod powierzchnią ziemi. Na takiej głębokości średnia temperatura, decydująca o współczynniku wydajności instalacji, wynosi około 0 st. C. Przy tym rozwiązaniu warto mieć dodatkowe źródło ogrzewania, np. kominek z płaszczem wodnym.

Ze studnią - bardziej stabilny
W trakcie ciężkiej zimy, grunt zamarza czasem do głębokości 2 metrów. Do stabilniejszych rozwiązań należą kolektor ze studniami i kolektor pionowy.

Temperatura wód gruntowych na głębokości większej niż 6 metrów wynosi około 8-10 stopni C w zasadzie niezależnie od pory roku. Podobnie jest w przypadku gruntowych kolektorów pionowych. Głębokość odwiertów wynosi jednak czasem nawet do 30 metrów, co zwiększa znacznie nakłady prac ziemnych.

Instalacja pompy ciepła może wydłużyć czas budowy domu od 1 do 3 miesięcy. Dłużej trwają prace ziemne i fundamentowe. Spowolnić tempo może też konieczność wprowadzenia wentylacji mechanicznej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska