Mój pracodawca zmusza mnie do brania urlopu wypoczynkowego, a teraz bezpłatnego.bNie chce wypłacać mi minimum, które mam w umowie o pracę na czas nieokreślony. Czy to zgodne z prawem? - pyta jeden z naszych Czytelników.
Jak podaje money.pl, przedsiębiorcy domagają się zapisów umożliwiających wysłanie pracownika na przymusowy urlop. Z tym nie zgadzają się związki zawodowe.
Polski rząd w dalszym ciągu pracuje nad przepisami, które mają pomóc przedsiębiorcom i uratować wiele firm przed bankructwem.
Jak ustalili dziennikarze serwisu w planowanych rozwiązaniach jest zapis o możliwości oddelegowania pracownika na urlop do 14 dni.
W tej chwili pracodawca nie może wysłać pracownika na przymusowy urlop w dwoma wyjątkami:
- okres wypowiedzenia umowy o pracę
- kiedy kończy się czas wybrania zaległego urlopu za dany rok kalendarzowy (Zgodnie z art. 168 Kodeksu pracy urlopu takiego należy pracownikowi udzielić najpóźniej do dnia 30 września następnego roku kalendarzowego.)
Wielu pracowników w obawie przed utratą pracy godzi się na przymusowy urlop wypoczynkowy. Jest to jednak niezgodne z przepisami. Nie każdy jednak zdaje sobie z tego sprawę.
Możliwym rozwiązaniem zgodnym z obowiązującymi przepisami jest porozumienie wewnątrz firmy między zarządem a związkami zawodowymi, które w szczególnych wypadkach, takich jak pandemia, usankcjonuje oddelegowanie pracowników na urlopy.
