Zobacz wideo: Sympozjum w Centrum Onkologii dotyczące terapii żywieniowej

Zadzwoniła do nas pani Janina z pow. grudziądzkiego.
- Z mężem jesteśmy na emeryturach rolniczych. Oboje mamy ponad siedemdziesiąt lat. Ciężko pracowaliśmy przez całe życie i na starość mocno dokuczają nam kręgosłupy i kolana. Nigdy w życiu nie byliśmy w sanatorium, bo nie było na to czasu. Teraz myślimy, że warto byłoby skorzystać z zabiegów i podreperować trochę nasze zdrowie. Emerytury wypłaca nam KRUS. Czy mamy prawo wyjechać do sanatorium z NFZ? Jak długo trzeba czekać i jak załatwić formalności? - dopytuje nasza Czytelniczka.
Czy rolnicy też mogą wyjechać do sanatorium z NFZ?
Barbara Nawrocka, rzecznik Kujawsko-Pomorskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ w Bydgoszczy, odpowiada, że nie ma znaczenia, czy pacjent uzyskuje emeryturę z ZUS czy z KRUS - ważne, aby był ubezpieczony.
- Czytelnicy, którzy zgłosili się do redakcji, mogą udać się np. do lekarza POZ z prośbą o wystawienie skierowania na leczenie sanatoryjne. Jeśli lekarz uzna, że stan ich zdrowia faktycznie wymaga takiego leczenia, to wystawi skierowanie. Skierowanie może również wystawić lekarz specjalista. Ważne, aby miał umowę z Narodowym Funduszem Zdrowia albo pracował w placówce, która ma zawarty kontrakt z Funduszem. Skierowania na leczenie uzdrowiskowego refundowane przez NFZ nie może wystawić lekarz z gabinetu prywatnego, który nie ma umowy z Funduszem - wyjaśnia Barbara Nawrocka.
Kto wyjedzie do sanatorium z NFZ bez kolejki?
Obecnie czas oczekiwania na wyjazd do sanatorium z NFZ w naszym regionie wynosi 10 miesięcy. Nadal można ubiegać się o tzw. zwroty. Nie oznacza to jednak, że jeśli skorzystamy ze „zwrotu”, to już za kilka dni wyjedziemy do sanatorium. Przepisy mówią bowiem, że musi minąć 18 miesięcy od powrotu z poprzedniego leczenia uzdrowiskowego.
O zwroty można pytać dzwoniąc pod numery tel.: 52 325 29 25, 52 325 29 34 oraz pod numer infolinii 800 190 590.
- Pacjent, który chce wyjechać w ramach „zwrotów”, powinien być przygotowany na wyjazd w terminie krótszym niż 14 dni - zaznacza Barbara Nawrocka.
Leczenie w sanatorium uzdrowiskowym trwa 21 dni. Pobyt dziecka jest bezpłatny. Natomiast pobyt osoby dorosłej jest częściowo odpłatny. Swoje miejsce w kolejce można śledzić na bieżąco w wyszukiwarce internetowej. Taką listę znajdziemy na stronie centrali NFZ dostępnej pod adresem: https://skierowania.nfz.gov.pl/ Wystarczy, że wpiszemy nasz numer skierowania.
Są osoby, które wyjadą do uzdrowiska bez kolejki. Takie uprawnienia mają:
- pracujący przy azbeście,
- zasłużeni honorowi dawcy krwi,
- honorowi dawcy przeszczepu,
- inwalidzi wojskowi i wojenni,
- kombatanci,
- uprawnieni żołnierze,
- osoby przed/po przeszczepie komórek, tkanek i narządów,
- weterani poszkodowani,
- działacze opozycji,
- osoby o znacznym stopniu niepełnosprawności,
- osoby deportowane.
Do skierowania muszą dołączyć dokumenty potwierdzające uprawnienie.